Hlavní navigace

Přiznáním to nekončí, do měsíce ještě musíte podat přehledy

3. 4. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Dnešním dnem vyprší lhůta pro podání daňového přiznání. Povinnosti OSVČ však přiznáním nekončí. Je nutné ještě podat přehledy pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ.

Server Podnikatel nabízí přehled jak pro Českou správu sociálního zabezpečení, tak pro jednotlivé zdravotní pojišťovny.

Nezapomeňte na přehledy

Lhůta pro podání daňového přiznání za rok 2017, pokud nevyužíváte služeb daňového poradce, končí dnešním dnem. Přehled o příjmech a výdajích za rok 2017 by pak OSVČ měly odevzdat místní okresní správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně nejpozději do středy 2. května. Přehledy za rok 2017 musí podat všechny OSVČ, které vykonávaly v roce 2017 alespoň po část roku samostatnou činnost, a to i když neměly v roce 2017 žádné příjmy a nepodávaly třeba přiznání.

Stahujte Přehled o příjmech a výdajích pro ČSSZ a také přehledy pro jednotlivé zdravotní pojišťovny

Jak podat přehled pro ČSSZ

Možností, jak podat přehled o příjmech a výdajích České správě sociálního zabezpečení, je hned několik:

  • pomocí interaktivního formuláře z ePortálu ČSSZ, který poté vytisknete a doručíte na příslušnou správu sociálního zabezpečení,
  • prostřednictvím interaktivního formuláře z ePortálu ČSSZ, tiskopis odešlete přes veřejné rozhraní pro e – Podání, jestliže vlastníte uznávaný elektronický podpis,
  • prostřednictvím interaktivního formuláře z ePortálu ČSSZ, který odešlete přímo do určené datové schránky e – Podání ČSSZ , jestliže jste držitelem datové schránky,
  • přehled v čitelném formátu je možné doručit i na e-podatelnu nebo do datové schránky příslušné OSSZ, jestliže vlastníte elektronický podpis anebo jste držitelem datové schránky.

Jak podat přehled pro zdravotní pojišťovnu

Přehled o příjmech a výdajích můžete podat na pobočku příslušné zdravotní pojišťovny osobně, poštou nebo elektronicky podle podmínek jednotlivých zdravotních pojišťoven.

Čtěte také: Přehledy a doplacením pojistného to nekončí, musíte ještě změnit zálohy

WT100 tip temata

Na zaplacení nedoplatků máte 8 dnů

Po podání přehledů je ještě nutné doplatit případné pojistné, a to do 8 dnů od podání přehledu. Zároveň pak OSVČ musí ještě změnit výši záloh, kterou většina z nich měnila již v lednu. Jestliže vám však v přehledu pro zdravotní pojišťovnu vyšla vyšší záloha než 2024 korun, musíte výši záloh opět změnit. Pokud je nižší a musíte platit zálohy, hradíte minimální zálohu ve výši 2024 Kč. Případnou novou zálohu zaplatíte prvně za měsíc, ve kterém jste přehled podali. Kdo tedy podá přehled v dubnu, musí za duben již platit novou zálohu.

Změnit musíte i zálohy

Také u ČSSZ se nová výše záloh platí prvně za měsíc, ve kterém poplatníci podají přehled o příjmech a výdajích za rok 2017, a to na částku, která jim v přehledu vyjde. Pokud jim vyjde suma nižší než minimální záloha, budou platit právě minimální zálohu. Minimální záloha na sociální pojištění činí pro letošní rok 2189 Kč. Pro OSVČ vedlejší jsou zálohy 876 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).