Hlavní navigace

Prodejci vánočních kaprů se vyhnou #EET, stejně tak nevidomí podnikatelé

7. 11. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nevidomí a hluchoslepí podnikatelé dostali dočasnou výjimku z EET. Stejně tak získali výjimku prodejci živých sladkovodních ryb.

Prodejci ryb však nemusí EET řešit jen v období mezi 14. až 24. prosincem a výjimka se navíc vztahuje jen na provozovny, ve kterých se budou zabíjet, porcovat a prodávat sladkovodní ryby. O vyloučení některých podnikatelů z EET včera rozhodla vláda.

Nevidomých a hluchoslepých se EET zatím nebude týkat

Vláda na svém včerejším zasedání schválila nařízení, které dočasně vylučuje některé podnikatele z povinnosti vést EET. Účinné bude od vyhlášení ve Sbírce. Konkrétně se týká nevidomých a hluchoslepých podnikatelů. Původně bylo navrhováno, že podmínkou bude předložení průkazu zdravotně postižené osoby se symbolem nevidomé nebo hluchoslepé osoby, nakonec ale bude stačit mít přiznán nárok na tento průkaz.

V rámci připomínkového řízení totiž bylo vyhověno ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV), které upozornilo, že mezi faktickým držitelstvím průkazu osoby se zdravotním postižením a přiznáním jeho nároku mohou být prodlevy. Při navržené dikci právního předpisu by mohlo docházet k situaci, že po část období by tržba musela být považována za evidovanou tržbu poplatníka, upozornilo MPSV.

Hlavními důvody pro vyloučení nevidomých a hluchoslepých z EET je fakt, že pro tyto osoby není řešení evidence tržeb, které vyžaduje zákon, dostatečně přístupné. Jednak totiž informační systém EET nesplňuje dostatečně podmínky přístupnosti a jednak pro tuto skupinu podnikatelů dosud neexistují vhodná pokladní zařízení. Výjimka pro tuto skupinu podnikatelů bude platit pouze do doby, než budou tyto technické problémy vyřešeny. EET nesmí nikoho omezovat v podnikání, proto považuji toto rozhodnutí za naprosto rozumné, komentoval ministr financí Ivan Pilný.

Ne každého nevidomého se výjimka z EET týká

Kromě přiznání nároku na průkazu ZTP/P navíc nařízení stanovuje i další podmínky. Aby mohli být hluchoslepí a nevidomí podnikatelé z EET vyloučení, musí podnikat bez zaměstnanců a spolupracujících osob, nesmí být společníkem společnosti podle občanského zákoníku a právě oni musí být ti, kdo přijímá tržby. Navrhovaný rozsah vynětí byl nastaven a i s ohledem na minimalizaci rizika možného zneužití tohoto vynětí za účelem vyhnutí se evidenci tržeb formou účelového zneužívání nevidomých osob např. formálním přepisováním firem na nevidomé apod., vysvětluje ministerstvo financí v důvodové zprávě.

Stejně tak se úleva netýká právnických osob, které zaměstnávají hluchoslepé či prakticky nevidomé. Podle ministerstva mohou evidenci tržeb vyřešit zaměstnáním jiné osoby, např. s jiným typem postižení, pro účely evidence. Podle odhadů Národní rady osob se zdravotním postižením a Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých se vynětí z EET dotkne 1000 až 2000 podnikatelů. Převážné většiny z nich se má týkat až třetí a čtvrtá vlna evidence, které startují 1. března 2018 nebo 1. června 2018.

Čtěte více: Až 2000 nevidomých OSVČ bude vyňato z EET. Další výjimky už nebudou, říká Pilný

Vánoční kapři budou také bez EET účtenky

Nevidomí a hluchoslepí ale nejsou jediní, kteří výjimku dostali, ačkoli to ministr Ivan Pilný původně odmítal. Ministerstvo financí totiž připravilo na žádost vlády také legislativní ukotvení dočasné výjimky pro předvánoční prodej živých sladkovodních ryb. Vynětí se bude vztahovat na období 14. – 24. prosince, a to na ty provozovny, ve kterých se budou zabíjet, porcovat a prodávat sladkovodní ryby.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).