Hlavní navigace

Řešíte, kam na prázdniny? Zkuste netradiční dovolenou s osobním rozvojem

23. 7. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Prázdniny je možné strávit jinak, než je obvykle zvykem. Propojení volných dnů s osobním rozvojem je experiment, který přináší nové úhly pohledu. Kam vyrazit?

Průzkumy kontinuálně ukazují, že čeští manažeři a podnikatelé pracují i na dovolené a mnoho z nich to také očekává od svých zaměstnanců. Jak vyplynulo z letošního průzkumu poradenské společnosti Randstad, až 38 % zaměstnavatelů předpokládá, že zaměstnanci budou během dovolené alespoň virtuálně přítomní.

Čtěte také: K zastižení na pracovním mobilu během dovolené stále větší trend. Co vy na to?

Ilustrační obrázek.
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

V roce 2008 se podle průzkumu Vodafone Business Zoom od pracovních povinností během dovolené neodstřihlo téměř 70 % českých podnikatelů a manažerů. A to si například čeští živnostníci, jak ve svém starším průzkumu zjistil server Podnikatel.cz, dopřávají v průměru jen 2,4 týdne dovolené za rok. To je hluboko pod tím, co zaměstnancům garantuje zákoník práce, nebo co jim navíc poskytují jejich zaměstnavatelé. I přesto tedy zřejmě není v podnikatelském prostředí běžné si během dovolené od pracovních starostí a povinností skutečně odpočinout a nabít se novou energií.

Čtěte také: Kolik týdnů dovolené si živnostníci dopřávají? Zjistili jsme za vás

Dovolená se dá přitom trávit i jinak, než cestováním, i když třeba hodně exotickým, koupáním v moři nebo sportem. Je možné ji totiž věnovat nějaké formě osobního rozvoje. Často na atraktivních místech, takže tak lze spojit příjemné s užitečným. Osvobození od telefonu a počítače přitom patří na takových akcích k podstatě věci.

3 tipy na prázdniny spojené s osobním rozvojem

Pobyt ve tmě, jógový retreat nebo doprovázená pouť. Vybere si ten, kdo chce sám sobě věnovat jen prodloužený víkend, i ten, kdo se rozhodne pro týden a víc. Při troše otevřenosti si tak lze obstarat zážitky, které zůstanou čerstvé týdny i měsíce. Nebo dokonce úplně změní pohled na sebe sama, vlastní práci nebo osobní hodnoty. Lepší ale vždycky je předem nic neočekávat a být ochotný nebo ochotná experimentovat.

Pobývat ve tmě

Pobyt ve tmě, nebo také terapie tmou už se v Česku poměrně rozmohly a existuje pár center, kde si je možné pobyt ve tmě vyzkoušet a prožít ho. Umožňuje zrelaxovat extrémně namáhaný smysl, zrak, a první tři dny obvykle také dohnat spánkový deficit – proto se obvykle doporučuje týden jako minimální délka pobytu. Pobyt ve tmě přináší možnost pobýt sám se sebou, přemýšlet o vlastních tématech, srovnat si životní hodnoty nebo se jen spolehnout na tmu, která vynese na povrch témata zasutá, potlačená. Pobyt ve tmě je doplněný také možností jedenkrát denně probrat s někým zkušeným svoje pocity, emoce, myšlenky, fyzické stavy. Někde, například v Terapii tmou u Štědřicha v Lysicích, je možné ve tmě pobývat také v páru.

Pobyty ve tmě nabízejí i v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné, kde terapii tmou přisuzují roli v prevenci proti civilizačním chorobám, schopnost regenerovat psychiku, zklidnit životní tempo, rozvíjet citlivost smyslů, rozvíjet kreativitu a v neposlední řadě také trénovat chování v zátěžových situacích. Záleží na tom, kdo vnitřní krajinou pohroužený v tmu kráčí, jaké má „vybavení“, a co od procházky svým nitrem čeká. Já nečekala nic, a tma mi dala mnoho, uvádí učitelka jógy a majitelka pražského Bindu Yoga Studio Barbora Hu na svém blogu popis vlastního zážitku z pobytu ve tmě.

Co se nabízí? Různé úrovně pobytů, které se dají absolvovat v chatkách v přírodě i ve městech.

Jak vybírat? Zjistěte si, kdo pobyt ve tmě provozuje a jakou k tomu má kvalifikaci, jaké služby nabízí a jestli jsou jeho prostory pro pobyt ve tmě skutečně vhodné.

Co to přinese? Reakce na pobyt ve tmě je velmi individuální. Každopádně pobyt nabízí možnost strávit určitý časový úsek sám se sebou, a to bez jakýchkoliv rušivých vlivů z okolí.

V těle jogína

Prožít jógový retreat je jedinečnou možností, jak spojit příjemné s užitečným. A to zvláště v případě, že si zájemce o jógu vybere pro svůj pobyt některý z resortů v zahraničí. Na výběr je opravdu velké množství center, často ekologických, a míst, a to od Ameriky, přes Evropu, po Asii, Austrálii a Afriku. Tam, kde je k dispozici oceán, je často navíc možné surfovat.

Vybírat je nejlepší podle vlastních kritérií – podle pokročilosti v józe (samozřejmě existuje i nabídka pro úplné, jógou nepolíbené začátečníky), podle preference jógového stylu, podle touhy vyrazit do nějaké konkrétní země, podle délky pobytu, nebo toho, zda je retreat propojený například s masážemi nebo tradičním systémem indického lékařství ajurvédou.

Čtěte také: Lázně pomáhají s regenerací i v boji proti stresu

Pro vyhledání vyhovujícího pobytu se vyplatí strávit nějakou dobu brouzdáním na internetu. Mnoho on-line časopisů o józe či wellness nabízí žebříčky těch nejlepších resortů a hojná doporučení jógových učitelů, kterými je dobré se proklikat a vybrat si ten nejsympatičtější. Nicméně, kromě tradiční Asie hodně „jede“ třeba Latinská Amerika i Spojené státy. Ostrovní klid lze hledat třeba v Řecku v rodinném resortu Silver Island Yoga, nebo využít know-how thajského Monte Vista Retreat Center, kde kromě jógy nabízejí i ajurvédský detox nebo transformační koučink.

Co se nabízí? Nepřeberná nabídka učitelů, pobytů i center v Česku i po celém světě.

Jak vybírat? Zjistěte si dost informací o učitelích a centru, kde se pobyt koná, i o jeho programu. Zvažte poměr nabídky a ceny i to, jak komplikované / jednoduché či nákladné je se na retreat dopravit.

Co to přinese? Relaxace, jógová praxe a odlehčená strava pozitivně ovlivní tělo i mysl. Některé návyky osvojené při jógovém pobytu, si lze přenést do běžného života a tak z nich benefitovat dlouhodobě.

Poutníkem na vlastní kůži

Jako další možnost, jak využít volno od práce, se nabízí doprovázené poutě. Jako dlouholetý outdoorový průvodce a mnohaletý poutník jsem si všiml, že při déle trvajícím pochodu přírodou lidé mění svůj stav mysli. Postupně se zbaví každodenních starostí, „vymažou“ denní rutinu, popisuje na svém webu Jan Bím, který se svými klienty doprovázené poutě podniká. Soustředěním na několik jednoduchých věcí: kam šlápnout, kde se najíst a kde najít místo na spaní, dojde k vyprázdnění a uklidnění mysli. V těchto chvílích nastává čas pro odhalení nových prostorů v duši, doplňuje. Tomuto procesu pak lze podle něj pomoci ještě vhodně kladenými otázkami nebo i společným mlčením.

Pouť nabízí jako netradiční formu sebepoznávání. S Janem Bímem se při ní lze držet v Brdech, nebo vyrazit dál na Slovensko, do And i na Saharu či na tradiční poutní cestu směr Santiago de Compostela. A to jak ve dvojici (doprovázející a klient), tak v malé skupině. Jít je možné jeden den, týden i tří týdny a více.

Co se nabízí? Kromě Jana Bíma poskytují doprovázené poutě v Česku i další vyškolení průvodci. Například Olga Plíčková doprovází hlavně ve středních Čechách.

Jak vybírat? Zjistěte si dost informací o tom, kdo na pouti doprovází a rozmyslete si místo, které vás k pouti přitahuje. Ne všichni průvodci cestují se svými klienty do zahraničí.

Co to přinese? Netradiční možnost sebepoznání a jinou perspektivu při pohledu na vlastní život a práci. Ale také aktivní odpočinek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).