Hlavní navigace

exPRESS: Nereálný rozpočet odklepnut, čím si tím pomůžeme?

13. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Na poslední chvíli před rezignací přeběhlíka Pohanky se podařilo koalici protlačit rozpočet přes sněmovnu. Všichni dobře vědí, že rozpočet je utopií. Raději mít schválený rozpočet, než být v rozpočtovém provizoriu, říká vláda.

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet »

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Učinila tak i přes nesouhlas opozice. Příští rok tak bude stát hospodařit se schodkem 38,1 miliard korun. Miroslav Kalousek ubezpečil, že vláda bude na aktuální tempo ekonomiky reagovat.

Opozice při schvalování namítala, že jeho návrh je postaven na nereálných číslech předpokládaného téměř pěti procentního ekonomického růstu. Nynější odhady jsou však podstatně nižší – některé počítají i s růstem nižším než jsou 2 %.

Ministra financí Miroslav Kalousek dnes přiznal, že predikce ekonomického vývoje nebyla ještě nikdy tak obtížná, a zároveň své kolegy ujistil, že vláda bude na aktuální tempo ekonomiky reagovat.

exPRESS - Koleje 01
Finanční krize

Škodovka bude vyrábet jen čtyři dny v týdnu

Provoz na výrobních linkách omezí, aby zmírnila dopady finanční krize a klesající poptávky.

Neschválení pomoci americkým automobilkám potopilo burzy

Americký senát v noci na dnešek nepodpořil záchranný plán na podporu automobilového průmyslu. Návrh neschválili republikáni, kterým se nelíbila neústupnost odborářů.

Finanční a realitní americké trhy čekají v příštím roce velmi krušné časy

Stejně by se jim mělo vést i po většinu dalšího roku, což povede k poklesu hodnoty nemovitostí.

HK: Krize na český průmysl dopadla naplno

Skoro 90 procent tuzemských podniků uvádí meziroční pokles objemu zakázek a tři z pěti výrobních podniků na konci roku zastaví výrobu dříve než obvykle, uvedla to Hospodářská komora.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Ministerstvo financí přichází s úlevou pro podnikatele

Firmy a podnikatelé by si podle návrhu ministerstva financí mohli pořizovat jakékoli osobní automobily s následnou možností odpočtu DPH.

Daň z příjmů fyzických osob zůstává na původní úrovni, ke snížení nedojde

Podle dosud platného zákona se měla snížit na 12,5 procent. Satisfakcí by měly být snížené odvody sociálního pojištění o jeden a půl procenta.

Česká politika je považována za zkorumpovanou

Uvedla to organizace Transparency International. Podle průzkumu, kterého se účastnilo 2742 manažerů hodnocených zemí, je boj proti uplácení v ČR považován za neúčinný.

eJustice bude jednotným portálem i pro EU

Pro veřejnost by měl být spuštěn v prosinci příštího roku a přístupný by byl i hospodářským subjektům, právníkům a soudním orgánům.

školení červen 22 - tip do článku

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Nezaměstnanost narůstá, práci hledá 5,3 % lidí

V listopadu se míra nezaměstnanosti zvýšila na 5,3 %. Oproti říjnu se jedná o 0,2% nárůst, bez práce je o 300 237 lidí více, informuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Od ledna bude nákup ojetých vozů o další poplatek dražší

Od ledna bude muset nový majitel ojetého auta, které nesplňuje emisní normu EURO 3, zaplatit poplatek. Vybrané peníze budou Státním fondem životního prostředí (SFŽP) použity na příspěvky ekologické likvidace autovraků. ´

Anketa

Kdo podle vás může za současnou finanční krizi?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).