Hlavní navigace

Senát odmítl vyšší DPH. Zřejmě však bude přehlasován

7. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Senát dnes vrátil poslanecké sněmovně novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), která má od příštího roku zvýšit sníženou sazbu DPH na 14 procent. Od roku 2013 se pak novela počítá se sjednocením DPH na úrovni 17,5 %. Vzhledem k tomu, že vládní koalice má ve sněmovně většinu, dá se očekávat, že zákon prosadí navzdory odporu senátu. Počítá se, že zákon by mohl být opět schválen už na říjnové schůzi poslanců.

Vyšší snížená sazba DPH přinese podle odborníků zdražení, které se promítne do nárůstu výdajů domácností. Naopak snížení základní sazby nižší ceny zřejmě nepřinese, o rozdíl si totiž podnikatelé spíše přilepší na marži. Ročně tak lidé přijdou kvůli novému návrhu až o 3060 korun.

V důvodové zprávě k návrhu novely zákona o DPH pak ministerstvo financí vypočítává i možné dopady na podnikatele. Přiznává, že ti podnikatelé, kteří dnes operují se sníženou sazbou daně z přidané hodnoty, přijdou o část svých marží. Je totiž málo pravděpodobné, že kvůli konkurenčnímu tlaku, který je nejcitelnější v maloobchodě, promítnou vyšší DPH do koncových cen.

Kromě maloobchodníků nastane tvrdý boj například i u developerů. Ti budou mít vrásky na čele kvůli nové bytové výstavbě, kde je poptávka aktuálně nízká a některé developerské společnosti mají velké množství neprodaných bytů, které postavily v minulosti. Čtěte více: Podnikatelům se kvůli vyšší DPH zřejmě sníží marže, připouští vláda

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).