Hlavní navigace

Sněmovna schválila zrušení karenční doby. Jaká kompenzace čeká zaměstnavatele?

31. 10. 2018
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanecká sněmovna dnes schválila zrušení karenční doby. Pro zaměstnavatele je navržena kompenzace v podobě snížení pojistného na nemocenské.

Poslanecká sněmovna odhlasovala zrušení karenční doby a proplácení náhrady mzdy i v prvních třech dnech nemoci. 

O názoru podnikatelů, kteří varují před tím, že tento krok bude mít celou řadu negativních dopadů, psal server Podnikatel.cz v článku Podnikatelé varují před zrušením karenční doby, návrh však zřejmě projde

Kompenzace pro podnikatele

Pro zaměstnavatele je navržena kompenzace v podobě snížení sazby pojistného na nemocenské pojištění u zaměstnavatele z 2,3 % na 2,1 %. 

Jak už Podnikatel.cz informoval dříve, tato alternativa se však zaměstnavatelům nezamlouvá, podle nich nižší pojistné nenahradí zvýšené výdaje zaměstnavatelů na náhradu mzdy v prvních třech dnech nemoci. Zaměstnavatelům se totiž prodlouží doba poskytování náhrady mzdy za dočasně pracovně neschopné z 11 na 14 dní. Více v článku Zrušení karenční doby se má podnikatelům kompenzovat, variant je hned několik

Dojde k dalšímu zvýšení nákladů na pracovní sílu, což v důsledku samozřejmě zdraží služby a výrobky zákazníkům, upozornil Miroslav Diro z Hospodářské komory ČR, který odhaduje, že by tato varianta stála podnikatele 5 miliard korun ročně.

Zrušení karenční doby bude mít dopady nejen na zaměstnavatele, ale také na osoby samostatně výdělečně činné. Jaká pro a proti přinese, se dočtete v článku Klady a zápory zrušení karenční doby. Změna se dotkne i OSVČ

Nemocenská by se měla od začátku nemoci znovu vyplácet od července 2019. Zaměstnanci mají dostávat i v prvních třech dnech nemoci 60 procent denního vyměřovacího základu.

Nástroj, který má sloužit proti zneužívání

ZMĚNY A NOVINKY V ROCE 2019

Co se všechno změní pro podnikatele v roce 2019

Jako nástroj, který byl mohl zamezit zneužívání zrušení karenční doby, na které upozorňují zástupci podnikatelů, by měla posloužit tzv. e-neschopenka. Jedná se o povinnou elektronickou formu hlášení ošetřujícího lékaře o vzniku a skončení dočasné pracovní neschopnosti. Právě zavedení e-neschopenky je podle podnikatelů klíčovým faktorem, bez kterého by zrušení karenční doby bylo mimo veškerou racionalitu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).