Hlavní navigace

Snižování DPH se nekoná, třetí sazba bude od příštího roku

17. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Dan Materna, podle licence: Rights Managed
Snižování sazeb DPH si nemůžeme dovolit. Tak komentuje informace o možné procentním snížení obou dosavadních sazeb premiér Bohuslav Sobotka.

Snižování sazeb daně z přidané hodnoty je zatím jen teorií. O tom, že by DPH mělo od roku 2016 klesnout na 20 a 14 % informovala Mladá fronta Dnes. Zástupci kabinetu to ale dementovali. Další změny v sazbách nejsou hodnoty koalice a myslím si, že by byly takové dopady, že si to nemůžeme dovolit, komentuje premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj by to mělo nepřiměřené dopady na státní rozpočet.

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Dan Materna, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Pravdou ovšem je, že na resortu financí se připravuje konvergenční program. Zatím se ale jedná jen o jeho pracovní verzi, která byla rozeslána do připomínkového řízení. Materiál zatím nebyl definitivně schválen ani na úrovni Ministerstva financí, natož na úrovni vlády a zveřejněnou pracovní verzi tak není možné považovat za finální návrh, a to včetně úprav daňových sazeb. Konvergenční program se bude od této pracovní verze zcela jistě lišit, a jak už Ministerstvo financí upozorňovalo, bude aktualizován a přepracován. Definitivní verze Konvergenčního programu, kterou lze jako jedinou považovat za směrodatnou, bude zveřejněna po projednání vládou na konci dubna, uvedl k této záležitosti Marek Zeman, ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace Ministerstva financí. Podle dosud schváleného zákona, který chce vláda Bohuslava Sobotky změnit, se od ledna 2016 mají obě sazby sjednotit na 17,5 %.

Dále čtěte: Změny v DPH matou podnikatele, za posledních 20 let už šestkrát

Třetí sazba asi už od příštího roku

Co má naopak velkou šanci na úspěch už od ledna 2015, to je třetí sazba daně z přidané hodnoty, do které by spadaly léky, knihy, případně dětská výživa a několik dalších komodit. Tiskoviny by do ní nespadaly. Sazba by měla činit 10 %. Dokázal bych si představit, že bychom ji snížili až na 5 %, ale 10 % je slušný a rozumný kompromis, komentuje Bohuslav Sobotka.

Zavedení druhé snížené sazby DPH by v rámci Evropské unie nebylo výjimkou. Má ji 15 evropských zemí a zpravidla se uplatňuje na knihy a léky. Některé státy pak mají zavedenu ještě takzvanou super sníženou sazbu DPH, která je pod hranicí 5 %. Jde ale o výjimky. Podle některých odborníků zavedení třetí sazby přinese pouze další komplikace do tuzemského daňového systému.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).