Hlavní navigace

Snižování DPH se nekoná, třetí sazba bude od příštího roku

17. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Dan Materna, podle licence: Rights Managed
Snižování sazeb DPH si nemůžeme dovolit. Tak komentuje informace o možné procentním snížení obou dosavadních sazeb premiér Bohuslav Sobotka.

Snižování sazeb daně z přidané hodnoty je zatím jen teorií. O tom, že by DPH mělo od roku 2016 klesnout na 20 a 14 % informovala Mladá fronta Dnes. Zástupci kabinetu to ale dementovali. Další změny v sazbách nejsou hodnoty koalice a myslím si, že by byly takové dopady, že si to nemůžeme dovolit, komentuje premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj by to mělo nepřiměřené dopady na státní rozpočet.

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Dan Materna, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Pravdou ovšem je, že na resortu financí se připravuje konvergenční program. Zatím se ale jedná jen o jeho pracovní verzi, která byla rozeslána do připomínkového řízení. Materiál zatím nebyl definitivně schválen ani na úrovni Ministerstva financí, natož na úrovni vlády a zveřejněnou pracovní verzi tak není možné považovat za finální návrh, a to včetně úprav daňových sazeb. Konvergenční program se bude od této pracovní verze zcela jistě lišit, a jak už Ministerstvo financí upozorňovalo, bude aktualizován a přepracován. Definitivní verze Konvergenčního programu, kterou lze jako jedinou považovat za směrodatnou, bude zveřejněna po projednání vládou na konci dubna, uvedl k této záležitosti Marek Zeman, ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace Ministerstva financí. Podle dosud schváleného zákona, který chce vláda Bohuslava Sobotky změnit, se od ledna 2016 mají obě sazby sjednotit na 17,5 %.

Dále čtěte: Změny v DPH matou podnikatele, za posledních 20 let už šestkrát

CHP21_temata tip

Třetí sazba asi už od příštího roku

Co má naopak velkou šanci na úspěch už od ledna 2015, to je třetí sazba daně z přidané hodnoty, do které by spadaly léky, knihy, případně dětská výživa a několik dalších komodit. Tiskoviny by do ní nespadaly. Sazba by měla činit 10 %. Dokázal bych si představit, že bychom ji snížili až na 5 %, ale 10 % je slušný a rozumný kompromis, komentuje Bohuslav Sobotka.

Zavedení druhé snížené sazby DPH by v rámci Evropské unie nebylo výjimkou. Má ji 15 evropských zemí a zpravidla se uplatňuje na knihy a léky. Některé státy pak mají zavedenu ještě takzvanou super sníženou sazbu DPH, která je pod hranicí 5 %. Jde ale o výjimky. Podle některých odborníků zavedení třetí sazby přinese pouze další komplikace do tuzemského daňového systému.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).