Hlavní navigace

Téměř dvě pětiny stavebních firem letos očekávají růst

1. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
České stavebnictví se dál propadá. Loni došlo v porovnání s rokem 2011 k dalšímu značnému poklesu. Přesto firmy na rok 2013 hledí pozitivně.

Podle údajů Českého statistického úřadu klesla stavební produkce na konci loňského roku meziročně o 17,3 %. Stavební úřady vydaly o 7 % stavebních povolení méně a bylo zahájeno o 5 % méně bytů. V roce 2012 tedy stavební produkce meziročně meziročně o 6,5 %.

Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví dosáhl jenom loňský propad 120 miliard korun v porovnání s předkrizovým rokem 2008. Celkem už potom jde přibližně o 300 miliard korun. V letošním roce nás ještě nečeká stabilizace, ale další propad, upozorňuje Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Důvodem jsou chybějící investice do veřejné infrastruktury nebo ceny, které klesají pod rentabilitu i bezpečnost práce. Propad by měl činit zhruba 3 %.

Některé firmy z krize profitují

I přes nevalné výhledy ale letos téměř dvě pětiny stavebních firem naznačují růstový potenciál. Naznačuje to, že trh se do jisté míry pročistil a úspěšné firmy získávají větší prostor. Rovněž některé segmenty, zaměřující se například na úsporné stavby, mají perspektivu, komentuje Petr Bayer, šéfredaktor serveru specializovaného na stavební a realitní trh Skypaper.cz.

Z průzkumu, který server během února provedl mezi více než 250 firmami, dále vyplývá, že stagnaci očekává 23 % podniků na poli stavebnictví a 38,5 % firem předpokládá stejnou míru možného růstu i propadu.

skoleni_29_6

Stavařů je potřeba stále méně

Jak uvádí výhledy Českého statistického úřadu pro příští tři měsíce, pokles ve stavební činnosti se bude dál projevovat i na zaměstnanosti. Propouštět se chystá 47,5 % oslovených firem. Zvýšení počtu zaměstnanců v dalším období plánuje pouze 1 % podniků. 

Kvůli úbytku pracovníků přibývá lidem, kteří ve stavebnictví zůstali, práce. Mzdy se ale zvyšují jen pomalu. Průměrná měsíční nominální mzda se v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně zvýšila o 3,7 % a činí 36 648 korun.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).