Hlavní navigace

Ve čtvrtek 30. dubna vyprší pro OSVČ termín pro odevzdání přehledu pro sociální správu

21. 4. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Čtvrtek 30. dubna je poslední termín pro OSVČ, kdy mohou podat přehled pro místní okresní správu sociálního zabezpečení. Týká se to pouze těch osob samostatně výdělečně činných, kterým přiznání nezpracovává daňová poradce. Pokud OSVČ nepodá přehled včas nebo vůbec, může čeká jí pokuta až 20 000 korun, nebo při opětovném nesplnění povinnosti až až 100 000 korun. Doplatek na pojistném se platí nejpozději do osmi dnů ode dne podání přehledu.

Tiskopis ke stažení nabízí business server Podnikatel.cz ve své sekci Formuláře, pro přímé stažení klikněte ZDE. Vytištěný a vyplněný přehled lze odevzdat osobně či odeslat poštou. V případě pošty je rozhodující datum odeslání. Čtěte více: Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2008

Po podání Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2008 se mění výše záloh na pojistné na důchodové pojištění OSVČ. OSVČ, která vykonává samostatnou výdělečnou činnost (SVČ) hlavní, bude po podání Přehledu platit zálohy na důchodové pojištění ve výši, která se stanoví podle příjmů a výdajů na dosažení, zajištění a udržení příjmů v předcházejícím kalendářním roce. Minimální výše zálohy na důchodové pojištění je 1 720 Kč měsíčně. Platba záloh na pojistné na důchodové pojištění je v případě SVČ hlavní povinná vždy, tedy i když je OSVČ ve ztrátě.

Tip do článku - EBF spíkři 1

OSVČ, která vykonává vedlejší samostatně výdělečnou činnosti, platí zálohy na pojistné, jestliže se přihlásila k účasti na pojištění na rok 2009, nebo pokud příjem po odečtení výdajů byl alespoň 51 774 Kč v případě výkonu činnosti po celý kalendářní rok. V takovém případě bude po podání Přehledu platit zálohu na důchodové pojištění, která se také stanoví podle příjmů a výdajů na dosažení, zajištění a udržení příjmů v předcházejícím kalendářním roce. Minimální výše zálohy na důchodové pojištění je nejméně 688 Kč. Čtěte více: Novinky v Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ 

Účast na nemocenském pojištění u OSVČ zůstává dobrovolná a činí 1,4 % z měsíčního základu, který si OSVČ určuje sama a od 1. 1. 2009 již nesouvisí s měsíčním vyměřovacím základem pro placení záloh na pojistné na důchodové pojištění.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).