Již brzy definitivně skončí výjimky, kdy některé osoby samostatně výdělečně činné neplatily povinně důchodové pojištění. Koho se to týká a kdy ta výjimka skončí?
Již brzy definitivně skončí výjimky, kdy některé osoby samostatně výdělečně činné neplatily povinně důchodové pojištění. Koho se to týká a kdy ta výjimka skončí?
Osoby vykonávající činnost na základě autorského zákona platí od roku 2009 povinně důchodové pojištění, stejně jako jiné osoby samostatně výdělečně činné. Do této doby stačilo prohlásit, že je jejich činnost nesoustavná a vztahovalo se na ně pouze pojištění zdravotní. Existují ale výjimky, které důchodové pojištění z autorských příjmů neplatí dodnes. I ty však s rokem 2012 definitivně končí.
Změnu v pojištění osob, které vykonávají uměleckou či jinou tvůrčí činnost na základě autorskoprávních vztahů, přinesla novela zákona o důchodovém pojištění, konkrétně ustanovení § 9 odstavec 3 písmeno d. Od 1.1.2009 se tato činnost považuje za výkon samostatné výdělečné činnosti, bez ohledu na soustavný nebo nesoustavný výkon. Do 31.12.2008 se v případě autorské nesoustavné činnosti důchodové pojištění platit nemuselo. Čtěte také: Z diskuze: Autorské honoráře jako příležitostný příjem?
Existuje však ještě jedna výjimka vztahující se na příjmy z děl vytvořených před rokem 2009. Za výkon samostatné výdělečné činnosti je totiž považován pouze faktický výkon činnosti. Znamená to, že jestliže autor vytvoří aktivně například nové hudební dílo, je v období tvorby považován za osobu samostatně výdělečně činnou. Příjmy plynoucí z této činnosti se za kalendářní rok, ve kterém byla výdělečná činnost fakticky vykonávána, použijí pro stanovení daňového základu. Platí to i v případě příjmů na základě díla vyhotoveného v předchozím období. Jak ale pro server Podnikatel.cz potvrdila Jana Buraňová z oddělení komunikace ČSSZ, jedná se pouze o příjmy z děl, které byly vytvořeny po 1.1.2009, poprvé uvedeny nebo na základě licenčních smluv na užití díla uzavřených po 1.1.2009. Čtěte také: Chcete vydat knihu a nevíte jak na to? Zkuste všechny možnosti
Blíže vysvětlíme odpovědí na dotaz z diskusního fóra serveru Podnikatel.cz: Autor se před lety účastnil natáčení několika tehdy LP gramofonových desek. Do dnešní doby pobírá tantiémy. Od vydavatele vždy 2× ročně za minulé pololetí a od agentury Intergram 1× ročně. Příjmy řádně zdaňuje a odvádí zdravotní pojištění. V současnosti jsem předčasný starobní důchodce. Jsem OSVČ? Jak je to s důchodovým pojištěním?
Zjišťuje čtenář, který se označil jako PZ. Čtěte také: V jakých případech můžete podnikat bez živnostenského oprávnění?
Je třeba si uvědomit, zda osoba v daném roce fakticky vykonává tvůrčí činnost:
Není považována za OSVČ a nevztahují se na ni žádné povinnosti související se sociálním zabezpečením a to bez ohledu na to, z jakých děl příjmy v tomto roce přijala,odpověděla Jana Buraňová z ČSSZ.
Pokud by tazatel v daném roce vykonával tvůrčí činnost, ale neměl jiné příjmy než příjmy za užití díla vytvořeného před rokem 2009, bude sice považován za OSVČ, neboť činnost fakticky vykonává, ale její příjem, respektive daňový základ bude nulový. Účast na důchodovém pojištění pak vznikne pouze v případě, že OSVČ vykonává hlavní činnost nebo se k pojištění dobrovolně přihlásí. Pokud však dílo bylo vyhotoveno až po 1.1.2009, odměny za jeho užití vyplacené v roce výkonu činnosti se do daňového základu zahrnují,
dodává Jana Buraňová. Čtěte také: Autorské honoráře jako přivýdělek při zaměstnání
Od 1.1.2012 dojde pravděpodobně ke změně. Do daňového základu umělce se budou zahrnovat i díla, u kterých licenční smlouva byla uzavřena před 1.1.2009. Autoři tyto odměny poprvé započtou v roce 2012, tj. v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012, podaného v roce 2013. Nadále však bude platit, že za OSVČ se v daném kalendářním roce považuje pouze osoba, která činnost fakticky vykonává (má v daném roce příjmy).
redaktorka
Internet Info Podnikatel.cz (www.podnikatel.cz)
Průvodce vaším podnikáním. ISSN 1802-8012
Copyright © 2007 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.