Hlavní navigace

Za první půlrok 2019 poslali zaměstnanci na své šéfy přes 3,5 tisíce kontrol

11. 9. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V případě podezření, že se zaměstnavatel nechová vůči zaměstnanci fér a v souladu s předpisy, může se obracet na inspekci práce. Jaké jsou nejčastější důvody?

Za prvních 6 měsíců letošního roku dorazilo na Státní úřad inspekce práce 3519 podnětů ke kontrole ze strany zaměstnanců, kteří byli přesvědčeni, že jsou porušovány právní předpisy. 

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Z větší části podněty upozorňovaly na možné porušování právních předpisů v oblasti pracovních vztahů a podmínek, v 1084 případech upozorňovali podatelé na nelegální práci a možné porušení právních předpisů v oblasti zaměstnanosti a poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a 378 podnětů ke kontrole směřovalo do oblasti bezpečnosti práce.

Podnět je možné podat ale také anonymně. Psali jsme: Jak poslat na firmu kontrolu? Anonymním e-mailem. Potvrzuje to inspekce práce

Kontroly u zaměstnavatelů však nebyly prováděny pouze na udání zaměstnanců. Celkem tak Státní úřad inspekce práce zrealizoval v 1. pololetí 2019 přes 12 tisíc kontrol a uložil 2 tisíce pokut v celkové výši přesahující 185 milionů korun. 

Co inspekce práce kontroluje a na co se zaměřuje? 

  • dodržování bezpečnosti práce na pracovištích a bezpečný provoz vyhrazených technických zařízení, 
  • dodržování pracovních vztahů a podmínek,
  • odhalování nelegálního zaměstnávání
  • oblast zaměstnanosti.

Čtěte také: 5 úřadů, na jejichž kontrolu se podnikatelé mohou nejčastěji „těšit“

Celkem bylo u zaměstnavatelů při kontrolách zjištěno 17 149 nedostatků, přičemž 9 539 z nich bylo zjištěno v oblasti bezpečnosti práce a vyhrazených technických zařízení, 3 197 nedostatků bylo zjištěno při kontrolách v oblasti pracovních vztahů a podmínek. Nejčastěji se zaměstnavatelé dopouštěli porušení právních předpisů v oblasti vyhledávání a řízení rizik spojených s možným ohrožením života a zdraví zaměstnanců. Při kontrolách dodržování pracovněprávních předpisů oblastní inspektoráty práce nejčastěji zjišťovaly u zaměstnavatelů porušování povinností při sjednávání a ukončování pracovního poměru, v oblasti odměňování a dodržování pracovní doby zaměstnanců, a v oblasti agenturního zaměstnávání.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).