Hlavní navigace

Za stáčení tachometrů do žaláře, možná už příští rok

23. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Návrh zákona, který by postihoval stáčení tachometrů jako trestný čin, se rodí v hlavě ministra průmyslu a obchodu. Platit by mohl od roku 2015.

Manipulace se stavem tachometru v České republice není trestným činem. Na internetu najdete hned několik firem, které tuto službu nabízí. Jan Mládek chystá soubor opatření, která by postihovala stáčení tachometru jako trestný čin, za který by mohl jít pachatel do vězení. Trestným činem by mohlo být samotné nabízení této služby.

Čtěte také: Podívejte se na prozatím nejprodávanější vozy letošního roku


Autor: 258398

Stáčení tachometrů může být trestným činem.

Zlepšit by se měla také informovanost spotřebitelů o prodávaných vozech například rozšířením povinně uváděných informací ze strany prodávajícího, vysvětluje pro Finančnínoviny.cz ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a dodává: Nabízí se také povinnost autorizovaných servisů zaznamenávat stav tachometrů do informační databáze. Kontrolovat tachometry na prodávaných ojetých vozech bude Česká obchodní inspekce.

Čtěte také: Čtěte, jak chtějí politici zastupovat české podnikatelské zájmy v Bruselu

Podobný návrh se objevil už na začátku loňského roku. Už tehdy se kriminalisté zamýšleli nad tím, zda je nutné měnit zákon, protože přetáčení kilometrů je možné kriminalizovat už teď.

Přetáčení kilometrů je podle trestního zákoníku dílčím jednáním, kterým se pachatel dopouští trestného činu podvodu. Jedná se o uvádění někoho v omyl, vysvětlila tisková mluvčí Policejního prezidia ČR Zuzana Součková. Je prý potřeba udělat systémové změny, které lidem při nákupu staršího auta dají jistotu.

Čtěte také: Bude bič na nepoctivé autobazary účinný? Odborníci se přou

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).