Hlavní navigace

Začátek roku patří dani z nemovitých věcí. Na přiznání je čas do 2. února 2015

5. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
S novým rokem startuje nový kolotoč daní. Leden je spojen s daní z nemovitých věcí. Možná se týká i vás.

Začátek roku zpravidla patří dani z nemovitých věcí. Do konce ledna totiž musí podat přiznání ti, kteří vloni získali novou nemovitost nebo u jejich stávajících nemovitostí nastaly nějaké změny, které jsou rozhodné pro vyměření daně. Jedná se například o situace, kdy poplatník nabyl (nebo pozbyl) nové nemovitosti, provedl nástavbu na domu nebo došlo ke změně rozlohy pozemku.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Na přiznání k dani z nemovitých věcí máte celý leden.

Přiznání je nutné podat finančnímu úřadu, v jehož územním obvodu se stavba nebo pozemek nachází. Termín pro podání přiznání je stanoven na pondělí 2. února 2015. V případě, že není přiznání podáno včas, je možné využít 5denní lhůty, která je stanovena daňovým řádem. V tom případě není opoždění sankcionováno. Poté začínají nabíhat úroky z prodlení, a to ve výši 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně (maximálně 300 tisíc korun). Pokuta se ale nepředepíše, pokud částka nepřekročí 200 Kč.

Jak na daň z nemovitých věcí?

Přečtěte si daňový speciál, který poradí jak na daň z nemovitých věcí krok za krokem.

 

Na zaplacení daně máte čas do května

Výši vyměřené daně se poplatníci dozví od finančního úřadu, který jim během května zašle poštovní složenku s výší daně z nemovitých věcí. Do konce května pak musí být daň uhrazena. V tomto roce je poslední možný termín stanoven na pondělí 1. června. Pokud výše daně překročí hranici 5000 korun, je možné ji rozložit do dvou stejně vysokých splátek. Zemědělci a chovatelé ryb mají termín do 31. srpna a do 30. listopadu. Pokud vyjde daň na méně než 30 Kč, není nutné ji platit. Výjimku tvoří spoluvlastnické podíly na pozemcích, ze kterých se daň předepisuje vždy, a to v minimální výši 50 Kč, i kdyby vycházela nižší.

Čtěte slovníček pojmů pro: Daň z nemovitosti (nemovitých věcí)

Změny koeficientů pro rok 2015

Výši daně z nemovitých věcí mohou upravit obce ve svých vyhláškách pomocí koeficientů. Pro rok 2015 se koeficient mění jen v Jablonci nad Nisou a okrajové části Plzně. Všude jinde zůstává beze změn. Seznam stanovených koeficientů najdete v článku Jak se změní koeficienty pro daň z nemovitostí v roce 2015?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).