Hlavní navigace

Začínají prázdniny. Musejí absolventi platit sociální pojištění?

29. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Musejí absolventi platit sociální pojištění? Jak je to s brigádou a případným výjezdem do zahraničí? Čtěte jednotlivé případy přehledně.

Studenti, kteří během prázdnin pracují, mají povinnost platit sociální pojištění v určitých případech. Konkrétně se jedná o studenty, kteří mají uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti

Od letošního roku také dohoda o provedení práce s příjmem u jednoho zaměstnavatele nad 10 000 Kč za měsíc zakládá povinnou účast na důchodovém a nemocenském pojištění. Zaměstnavatel za studenty odvádí pojistné na sociální zabezpečení, současně se studentům tato doba započítává do doby pojištění potřebné pro důchod.

Čtěte speciál: Daň z příjmů – Sociální pojištění

Absolventi platí sociální pojištění dobrovolně

V ostatních případech studentům ani absolventům povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení nevzniká. Účast na důchodovém pojištění si studenti, kteří dosáhli věku 18 let, mohou zajistit prostřednictvím dobrovolného důchodového pojištění. Nejnižší pojistné hrazené v roce 2012 činí 1760 Kč měsíčně a je stanoveno jako 28 % z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2012, tj. z částky 6285 Kč.

Jestliže absolvent nenastoupí do práce, a ani se nezaregistruje na úřadu práce, povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení mu také nevzniká. Není ale důchodově pojištěn. Pokud se absolvent rozhodne registrovat na úřadu práce, také nemusí pojistné platit. 

Čtěte také: Kdo platí zdravotní pojištění za studenta v době prázdnin? Zjistili jsme

Absolventi a studenti jako nezaopatřené dítě do 26 let

Absolventi i studenti mohou začít podnikat a stát se osobou samostatně výdělečně činnou. Ti, kteří studují střední, vyšší odbornou či vysokou školu a nedosáhli věku 26 let, jsou považováni za nezaopatřené dítě. V tom případě vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnosti.

V tomto případě se platí pojistné na důchodové pojištění pouze, pokud se k tomu sami přihlásí nebo v případě, kdy daňový základ ze samostatné výdělečné činnosti dosáhl výše zakládající povinnou účast na důchodovém pojištění (v roce 2012 činí rozhodná částka 60 329 Kč s odečtením 5 028 Kč za každý kalendářní měsíc, ve kterém činnost nebyla vykonávána).

MM_socky3

Čtěte také: Vyberte si svou vysokou školu, láká portál Vysokéškoly.cz s novým vlastníkem

Pokud absolvent nebo student plánuje vycestovat do zahraničí za prací nebo sezónním přivýdělkem, nemusí tuto skutečnost oznamovat ČSSZ. Nevzniká mu ani povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).