Hlavní navigace

Kdo platí zdravotní pojištění za studenta v době prázdnin? Zjistili jsme

12. 6. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Platí zdravotní pojištění za středoškolského studenta stát i v průběhu letních prázdnin? Jak je to v případě, že středoškolák nezvládl maturitu? Čtěte návod.

Stát platí zdravotní pojištění za středoškolského studenta i v době prázdnin mezi jednotlivými ročníky střední školy. Zároveň stát zaplatí i dobu od skončení studia na střední škole do dne, kdy se dítě stalo studentem jiné střední školy nebo vysoké školy. Podmínkou však je, že pokračuje v dalším studiu bezprostředně, tzn. nesmí studium přerušit.

Pokud na období po ukončení studia bezprostředně nenavazuje další studium, platí stát zdravotní pojištění za středoškoláka do konce školeního roku, tj. do 30. června příslušného roku a během školních prázdnin, které bezprostředně navazují na toto období. Student však nesmí v průběhu prázdnin pobírat podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci, říká Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ten zároveň doplnil, že výdělečná činnost a nárok na podporu na sebe ani nesmí v průběhu kalendářního měsíce navazovat tak, že trvají po celý kalendářní měsíc.

Čtěte také: Při sjednávání prázdninových brigád buďte opatrní. Zejména pokud jde o mladistvé

Pokud středoškolák pohořel u maturitní zkoušky či závěrečné zkoušky a byla mu povolena opravná zkouška, je stále nezaopatřeným dítětem i po dobu školních prázdnin, tudíž i tuto dobu stát za studenta zdravotní pojištění zaplatí.

Pokud by uspěl u opravné zkoušky a bez přerušení pokračoval v dalším studiu, bude nezaopatřeným dítětem až do dne, kdy se stane studentem vysoké školy, bez ohledu na to, je-li v té době výdělečně činný, upřesnil Jiří Rod, mluvčí VZP.

KL 23 hlasovani

Čtěte také: Osoby bez zdanitelných příjmů, nezapomínejte na pojistné

Ten absolvent střední školy, který dál nepokračuje ve studiu a po ukončení školy nenastoupí ihned po prázdninách do práce a nebo nezačne podnikat a zároveň se nepřihlásí na úřad práce, musí se nahlásit příslušné zdravotní pojišťovně a začít si platit sám pojistné jako osoby bez zdanitelných příjmů OBZP.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).