Hlavní navigace

Zákoník práce 2012: Nové přesčasy se souhlasem zaměstnance

16. 1. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 397604
Od roku 2012 lze smluvně sjednat přesčasovou práci i řadovým zaměstnancům. Zaměstnanec musí souhlasit, že se vzdá náhradního volna či příplatku za přesčas.

Dle právní úpravy platné v roce 2011 poskytoval zaměstnavatel za práci přesčas v souladu se zákoníkem práce náhradní volno nebo dosaženou mzdu. Smluvně bylo možné sjednat přesčasovou práci pouze u vedoucích zaměstnanců, a to v rámci limitu pro vedoucí zaměstnance, tj. maximálně 8 hodin týdně (8×52 týdnů = 416 hodin ročně).

Vedoucími zaměstnanci jsou v souladu se zákoníkem práce zaměstnanci, kteří jsou na jednotlivých stupních řízení zaměstnavatele oprávněni stanovit a ukládat podřízeným zaměstnancům pracovní úkoly, organizovat, řídit a kontrolovat jejich práci a dávat jim k tomu účelu závazné pokyny. Čtěte také: Zákoník práce 2012 mění podmínky pro výplatu mezd

Nová úprava přesčasové práce od roku 2012

V případě sjednání mzdy u vedoucích zaměstnanců se nic nemění. Nově je však možné sjednat mzdu s přihlédnutím k přesčasové práci i u řadových zaměstnanců. Nejvýše však do rozsahu 150 hodin v kalendářním roce. Za případnou práci nad tento limit je zaměstnavatel povinen poskytnout mzdu za práci přesčas nebo náhradní volno. Čtěte také: Zákoník práce změnil výši poskytovaných příplatků

Nové znění § 114 zákoníku práce: Dosažená mzda a příplatek ani náhradní volno podle odstavců 1 a 2 nepřísluší, je-li mzda sjednána (§ 113 zákoníku práce) již s přihlédnutím k případné práci přesčas. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné takto sjednat, je-li současně sjednán rozsah práce přesčas, k níž bylo při sjednání mzdy přihlédnuto. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné sjednat nejvýše v rozsahu 150 hodin práce přesčas za kalendářní rok a u vedoucích zaměstnanců (§ 11 zákoníku práce) v mezích celkového rozsahu práce přesčas (§ 93 odst. 4 zákoníku práce). 

Pokud nebude práce přesčas sjednána smluvně, přísluší (stejně jako v roce 2011) zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku. Samozřejmě pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku. Náhradní volno musí být poskytnuto v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době. Čtěte také: Exekuce a srážky ze mzdy se v roce 2012 mění. Čtěte, jak. 

skoleni_29_6

Práci přesčas do limitu jen na základě smlouvy

Důležité je, že sjednání přesčasové práce ve mzdě je možné pouze na základě smlouvy. Může se jednat o pracovní či jinou smlouvu, dohodu mezi zaměstnavatelem a odbory (kolektivní smlouva). Rozhodně nelze přesčasovou práci sjednat pouhým mzdovým výměrem nebo vnitřním předpisem. Jednoduše řešeno – s přihlédnutím k přesčasové práci musí zaměstnanec souhlasit. Mzdový výměr, případně vnitřní předpis je jednostranný úkon zaměstnavatele, který souhlas zaměstnance nevyjadřuje.

Foto: www.isi­fa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).