Hlavní navigace

Zaměstnanec “vyřazen z provozu”? Častěji, ale na kratší dobu

2. 9. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Zaměstnanců na neschopence přibylo. Do pracovního procesu se ale vrací dřív. Nejdéle stonali ve Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Pracovně neschopných bylo od začátku roku víc než loni za stejnou dobu. Zkrátila se však průměrná délka stonání. Zaměstnanec se vrací do práce o šest dní dřív. V pololetí 2014 průměrná délka trvání jednoho případu dočasné pracovní neschopnosti činila 46 dní, v roce 2015 jen 40 dní, říká mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Mohlo by zaujmout: OSVČ na neschopence. Hloupost, nebo se to může vyplatit? 

Nejvíc dnů prostonali zaměstnanci na neschopence v Jihomoravském, Středočeském Moravskoslezském kraji a v Praze. Praha měla zároveň nejvíc stonajících. Ti ale na neschopence zůstávali nejkratší dobu.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Náhradu mzdy platí od roku 2014 zaměstnavatel v prvních čtrnácti dnech pracovní neschopnosti. Počátkem října vyšlo ve Sbírce listin pod číslem 214/2014 sdělení ministerstva práce a sociálních věcí, kterým byl stanoven všeobecný vyměřovací základ a redukční hranice pro nemocenské platné v roce 2015.

Hranice nemocenské

Od roku 2014 se poskytuje náhrada mzdy pouze v době prvních 14 kalendářních dnů nemoci. Od patnáctého dne je zaměstnanec zabezpečen nemocenským od České správy sociálního zabezpečení.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Pro úpravu průměrného výdělku se využívají redukční hranice stanovené § 22 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění. Ty jsou každoročně odvozovány ze všeobecného vyměřovacího základu, stanoveného podle zákona o důchodovém pojištění (za kalendářní rok, který o dva roky předchází kalendářnímu roku, pro který se výše redukčních hranic stanoví). Pro rok 2015 se tedy vychází z vyměřovacího základu roku 2013.

Redukční hranice pro nemocenské a jednotlivé kroky, jak je stanovit, včetně praktických příkladů, hledejte v článku: Náhrada mzdy se v roce 2015 zvyšuje, dobrovolné pojištění se ruší

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).