Hlavní navigace

Zaměstnavatelé letos dají větší šanci brigádníkům. Jsou menším rizikem

 Autor: http://www.isifa.com
Zaměstnavatelé letos víc shánějí brigádníky. Vnímají je jako menší riziko, než mít zaměstnance na plný úvazek. To hraje brigádníkům do karet.
Redakce 9. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Počet pozic na plný úvazek se od začátku jara zvyšuje jen velmi pozvolna. Zaměstnavatelé jsou letos celkem opatrní. Tato situace proto nahrává zájemcům o brigády a sezonní výpomoci. Počet těchto míst letos roste rychleji než v předešlých letech. Firmy již začaly shánět brigádníky na léto, navíc tímto způsobem také vykrývají své aktuální potřeby, uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, analytik portálu Jobs.cz.

Ilustrační obrázek.
Autor: http://www.isifa.com

Sehnat brigádu by letos mělo být snazší. Zaměstnavatelé preferují platit lidem jen za odvedenou práci během období, kdy je jí nejvíc. 

Ze všech 5 783 brigádnických pozic, obsazovaných v dubnu přes Jobs.cz, zaměstnavatelé u plné poloviny nabízeli režim dohody o provedení práce. Dalších 22 % míst bylo vypsáno s možností dohody o pracovní činnosti, zbytek měl jinou či neuvedenou formu spolupráce. Nejvíce brigádnických příležitostí bylo během dubna dostupných v Praze a přilehlém okolí, bylo jich přes 2 500, a dále v Jihomoravském kraji, kde už se ale nabídka zastavila pod 900. Zbylé regiony následovaly s výraznějším odstupem. Odměna za hodinu práce se nejčastěji pohybuje mezi 80 a 100 korunami, v některých oborech, například marketingu a reklamě ovšem stoupá až ke 150 korunám za hodinu práce. Zcela výjimečně pak lze najít také brigády s odměnami vyššími než 200 korun za hodinu.

Poptávka po brigádnících bude kulminovat v průběhu května, kdy počet pozic pravděpodobně přesáhne hranici 6 500. Počátkem června již bude obsazena většina atraktivních pozic na letošní léto a počet nových brigádnických míst poté bude postupně klesat, komentuje vývoj Tomáš Ervín Dombrovský, analytik Jobs.cz a dodává: Při reakci na nabízené místo je klíčová rychlost, brigády obvykle bývají obsazeny už za několik desítek minut po vystavení.

TOP 10 oborů brigád na Jobs.cz
Obor Podíl v procentech
Administrativa 15,9
Služby 12,9
Prodej a obchod 9,9
Marketing 7,6
Gastronomie a pohostinství 6,4
Řemeslné a manuální práce 6,1
Média, reklama, PR 5,9
Vzdělávání a školství 4,5
Cestovní ruch a ubytování 3,5
Telekomunikace 3,2

Nejvíce brigádnických příležitostí je dlouhodobě v administrativě, kterou následují segmenty služeb a prodeje a obchodu. S blížícím se létem dále vzroste poptávka po brigádnících ve službách a zvýší se i zájem o výpomoci na nejrůznější řemeslné či manuální práce, například ve stavebnictví. Poptávka v pohostinství a gastronomii oproti minulému roku mírně vzrostla, v marketingu a příbuzných oborech se počet brigádnických míst zvyšuje už několikátým rokem v řadě.

Zaměstnavatelé v dubnu na Jobs.cz vystavili také 20 605 běžných pracovních míst, což je o 3,5 % více než v březnu, v absolutních číslech 19 908. Počet pozic na zkrácený úvazek v uplynulém měsíci poprvé v historii pokořil tisícovou hranici 1 042. Počet míst vhodných pro absolventy dosáhl hodnoty 3 674, což je o 7,6 % více než o měsíc dříve.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).