Hlavní navigace

Zasílání přehledů elektronicky podnikatele netáhne

28. 4. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
S odesláním přehledů podnikatelé nespěchají. Přestože doplatek pojistného by již měl být zaplacen, velká část formulářů na zdravotní pojišťovny zatím nedorazila. A to ani osobním podáním, ani poštou a elektronicky už vůbec ne.

Konečný termín pro podání Přehledů o příjmech a výdajích za rok 2009 se přiblížil. Naposledy tak můžeme učinit v pátek, tj. 30. dubna 2010. Přestože se přehledy podávají každoročně do konce dubna a doplatek zdravotního pojistného měl být uhrazen již osmého dne tohoto měsíce, ne všichni podnikatelé tak učinili. To ostatně pro server Podnikatel.cz potvrdily oslovené zdravotní pojišťovny.

Mluvčí Zdravotní pojišťovny METAL-ALIANCE Zuzana Brávníková, také připomenula, že osoby samostatně výdělečně činné, které mají daňového poradce, odevzdávají přehled o svých příjmech a výdajích nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měly podat daňové přiznání, tj. do konce července. Povinnost podat přehled má OSVČ i v případě, kdy není povinna podat daňové přiznání, a to do 8. dubna následujícího roku, sdělila Brávníková. Čtěte více: Přehledy jsou povinné, i když nepodáte daňové přiznání

Na pojišťovny zatím dorazilo tři čtvrtiny přehledů

K dvacátému dubnu 2010 zpracovala Revírní bratrská pokladna celkem 16 755 přehledů OSVČ, což je 68,4 procent z objemu 24 498 zpracovaných přehledů v roce 2009. Dále evidují cca 700 – 800 žádostí o odklad podání přehledu OSVČ, protože jsou zpracovávány daňovým poradcem. V současné době samostatně nesledujeme, zda příslušná OSVČ zaplatila částku uvedenou na přehledu. Podnikatelé jsou vždy kontrolováni až za určité kalendářní období, upřesnil Antonín Polášek, vedoucí odboru obchodních aktivit Revírní bratrské pokladny.

Volby promo banner

Z celkového počtu osob samostatně výdělečně činných Zaměstnanecké pokladny Škoda (10 946 pojištěnců) odevzdalo přehled o příjmech a výdajích 8370 z nich. Jak potvrdil Petr Kvapil, asistent ředitelky Zaměstnanecké pokladny Škoda, odklad daňového přiznání využilo 475 osob. Toto číslo je prozatímní, plnou moc k odkladu může OSVČ podat až do konce dubna, doplnil Kvapil. Čtěte více: Při změně zdravotní pojišťovny podává podnikatel přehledy dva

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna informovala, že zaměstnanci odboru výběru pojistného poštou rozeslali 55 tisíc přehledů, které byly určeny k vyúčtování pojistného OSVČ za rok 2009. Vrátilo se zatím 43 tisíc vyplněných formulářů, tedy asi 78 procent. Těch 43 tisíc přijatých formulářů jsou dohromady přeplatky i nedoplatky, které si jejich klienti uvedli. Povinnost odevzdat formuláře má tedy ještě asi 12 tisíc pojištěnců ČPZP, z toho část bude podávat do 31. 7. 2010 prostřednictvím daňového poradce.

Nejmladší českou zdravotní pojišťovnou je Zdravotní pojišťovna MÉDIA. Vznikla teprve v březnu 2009 a současný počet klientů je 50 tisíc. Do minulého týdne obdrželi 280 přehledů. V kategorii osob samostatně výdělečně činných evidují 1010 pojištěnců. Znamená to tedy, že 730 pojištěnců přehled dosud neodeslalo. Jak upřesnila Blanka Kramolišová, tisková mluvčí pojišťovny, zatím vědí jen o třech, kteří oznámili skutečnost zpracování daňového přiznání daňovým poradcem. Jim se samozřejmě lhůta pro odevzdání přehledu prodlužuje a nejzazším termínem je až konec července 2010, dodává Kramolišová. Čtěte více: Jak na zálohy pro pojišťovnu v roce 2010 u hlavní i vedlejší činnosti

Naopak plných 76 procent klientů největší zdravotní pojišťovny již přehled odeslalo. 18 procent pojištěnců má odevzdat do konce dubna a 6 procent odevzdá v prodlouženém termínu, hlásí Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Komu dáte ve volbách 2010 svůj hlas?

Zasílání přehledů elektronickou cestou podnikatele netáhne, je zbytečně složité

Letošní novinkou byly daňové interaktivní formuláře. Také pojištěnci některých zdravotních pojišťoven mohli při vyplnění přehledů využít speciálně připravených „chytrých“ formulářů a jejich odeslání elektronickou poštu. Jak vysvětluje Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny, existují v zásadě tři možnosti, jak tak učinit. Jednou z možností je využití služeb Portálu VZP. Druhou možnost nabízí zaslání formuláře v elektronické podobě opatřené zaručeným elektronickým podpisem. Třetí možnost se otevírá majitelům datových schránek. Celkově je však více využíváno standardní „papírové“ cesty – elektronického podání využívají řádově jednotky procent OSVČ, říká Jiří Rod. Čtěte více: Na přehled pro zdravotní pojišťovnu s interaktivním formulářem

Podobně jsou na tom i ostatní zdravotní pojišťovny. Elektronickou cestou zatím České průmyslové zdravotní pojišťovně odevzdalo formulář zhruba sto osob samostatně výdělečně činných, tedy jen 0,2 procenta. Podat vyúčtování tímto způsobem mohou pouze ti, kteří se zaregistrovali pomocí přístupového SMS kódu do elektronické přepážky (E-přepážky) na některé z jejich poboček, nebo přes E-podatelnu s přiložením certifikátu. Takzvané anonymní podání (tedy bez ověření a zaregistrování jednotlivých osob pomocí SMS kódu nebo certifikátu) pojišťovna nepraktikuje. Důvodem jsou možná rizika, kdy může za OSVČ s velkými příjmy podat vyúčtování někdo jiný a tím by mu u nás například vznikl neoprávněný dluh, informuje tisková mluvčí Lenka Mazurová. Nezájem podnikatelů o zasílání přehledů elektronicky ukazuje i následující tabulka.

Stav odeslaných přehledů o příjmech a výdajích
Zdravotní pojišťovna Počet OSVČ Přehled odevzdalo Z toho elektronicky
Revírní bratrská pokladna 24 498 16 755 7
Zaměstnanecká pokladna Škoda 10 946 8 370 8
Česká podnikatelská zdravotní pojišťovna 55 000 43 000 100
Všeobecná zdravotní pojišťovna 617 642 468 265 2 382
Zdravotní pojišťovna MÉDIA 1 010 280 30

Zajímavé je, že nejvíce odeslaných elektronických přehledů obdržela Všeobecná zdravotní pojišťovna v Praze (1000 z 68 00­0 odevzdaných přehledů), Středočeském kraji (461 z 57 995 o­devzdaných přehledů) a Jihomoravském kraji (274 z 54 804 o­devzdaných přehledů). Nejméně elektronických přehledů prozatím odeslali v Moravskoslezském kraji, a to 47 z 32 109 o­deslaných přehledů. Interaktivní formuláře nejvíce využili podnikatelé z Ústecka (23 887) a Liberecka (18 900).

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).