Hlavní navigace

Živnostníci přijdou zkrátka, odpočty na dítě bude moci použít méně lidí

23. 1. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Živnostníci musí počítat s novými pravidly při daňových odpočtech na děti. Letos ho může využít méně lidí. Odpočty na děti jsou ale i dál velice jednoduché.

Daňové odpočty na dítě jsou jednou z často využívaných a populárních možností, jak ušetřit na daních. Za jedno dítě může totiž rodina ušetřit více než 13 000 korun ročně. Daňové zvýhodnění na dítě je možné využívat až do té chvíle, kdy potomek dosáhne 26 let, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání, tedy studuje. Jenže letos si tuto možnost bude muset část osob samostatně výdělečně činných odpustit. 

Nepříjemnou novinkou pro OSVČ využívající výdajový paušál je, že v daňovém přiznání za rok 2013 nebudou moci uplatnit výdajový paušál na děti, pokud jejich základ daně ze samostatné výdělečné činnosti, u kterého uplatňují výdaje paušálem, činí alespoň 50 % jejich celkového základu daně. Daňové zatížení rodičů coby osob samostatně výdělečně činných, které využívají výdajové paušály, tedy meziročně výrazně stoupne. Zákonné opatření se pak dotkne zejména těch osob, jejichž partner je nezaměstnaný nebo na rodičovské dovolené, upozorňuje Gabriela Ivanco, daňová odbornice společnosti Mazars.

Daňový odpočet na děti není žádná věda

V České republice dnes může jeden z rodičů uplatnit daňové zvýhodnění na každé dítě ve výši 1117 korun za měsíc, tedy v maximální výši 13 404 korun za rok. Tento způsob úspory je spravedlivější než v případě přídavků na děti, jelikož zde není testován rodinný příjem, komentuje Gabriela Ivanco. Daňový bonus lze uplatnit pouze do výše 60 300 korun za rok. Daňový bonus za rok 2013 navíc může uplatnit pouze ten daňový poplatník, který měl za celý rok 2013 příjmy ze zaměstnání, tedy ze závislé činnosti podle § 6 zákona o dani z příjmu, samostatné výdělečné činnosti podle § 7, kapitálového majetku podle § 8 zákona nebo pronájmu podle § 9 zákona o dani z příjmu alespoň ve výši 48 000 korun, tedy šestinásobku minimální mzdy platné k 1. lednu 2013.Tento typ úspory rodinných financí je nejefektivnější a administrativně nejméně náročnou formou. Zaměstnanec pouze doručí své mzdové účetní kopii rodného listu dítěte. Na daňové zvýhodnění a tedy i vyšší čistou mzdu má nárok už ten měsíc, kdy se mu dítě narodilo. Živnostníci pak ke kopii rodného listu dítěte vyplní pouze několik kolonek v daňovém přiznání navíc. Nemusí tedy chodit osobně na úřad, vyplňovat předepsané tiskopisy ani zjišťovat, zda splňují zákonné podmínky jako je tomu u přídavků na děti nebo porodného.

Daňové zvýhodnění na dítě je markantní. Zaměstnanci mohou mít ve výsledku dokonce vyšší čistý příjem než původní hrubou mzdu. Daňové zvýhodnění tedy plní důležitou motivační funkci a je mimo jiné i aktivizující prvek na trhu práce, uvádí Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. To je důležitá informace, protože Česko patří mezi země s nejvyšším rozdílem mezi zdaněním rodičů a zdaněním bezdětných lidí pracujících za průměrnou mzdu.

Jak lze na dětech „vydělat“, to ukazuje následující porovnání zaměstnance bezdětného a jeho kolegy se dvěma potomky. Oba dva mají hrubou mzdu 13 000 korun. Oběma je z ní střeno 845 korun na sociální pojištění a 585 korun na zdravotní pojištění. Zatímco bezdětný zaměstnanec ztratí ještě dalších 555 korun na dani z příjmu fyzických osob, jeho kolega se dvěma potomky naopak může počítat s bonusem ve výši 1679 korun. Zatímco bezdětný zaměstnanec na svém účtu najde částku 11 015 korun, rodič bude pobírat 13 249 korun. Znamená to, že si měsíčně přijde na víc, než je jeho hrubá mzda. Zaměstnanec uplatňující daňové zvýhodnění na dvě děti má čistou měsíční mzdu o 2234 korun vyšší než jeho bezdětný kolega. Pokud hodnota daňového zvýhodnění přesahuje vypočítanou daň z příjmu, vzniká navíc nárok na daňový bonus. Ten posléze rodič obdrží od státu.

Daňové zvýhodnění mohou čerpat i rozvedené rodiny

Daňové zvýhodnění je zcela jednoduché, jedná-li se o standardní rodinu, za kterou se považují pracující manžele s dětmi. U nestandardních případů, jakými jsou například rozvedená rodina či pracující dítě, je však dobré pohlídat, aby byly splněny zákonné podmínky a mohlo se uplatnit daňové zvýhodnění, případně vznikl nárok na daňový bonus. Přestože oba rodiče dítěte pracují nebo vykonávají samostatnou výdělečnou činnost, může daňové zvýhodnění u svého zaměstnavatele či v daňovém přiznání uplatňovat pouze jeden z nich. Po rozvodu může tedy daňové zvýhodnění uplatnit pouze jeden z rodičů, a to ten, jenž splňuje podmínku společné domácnosti, upozorňuje Gabriela Ivanco. 

Uplatnit daňové přiznání může i nevlastní rodič, a to v případě, že je vlastní rodič dítěte například na rodičovské dovolené. Tato možnost je ale uplatnitelná pouze v případě uzavření zákonného sňatku. Druh uplatnit daňové zvýhodnění na dítě své partnerky nemůže.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).