Hlavní navigace

Změnit zdravotní pojišťovnu můžete jen jednou za rok. Víme, jak na to

22. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Od roku 2015 jednoduše zjistíte, s jakými pojišťovnami má váš lékař uzavřené smlouvy. Pokud mezi ně nepatří zrovna ta vaše, můžete ji změnit. Jak a kdy na to?

Zdravotní pojištění je povinné. Spekulovat tedy nad otázkou, zda jej chcete, nebo nechcete, je zbytečné. Jediná věc, o které můžete svobodně rozhodnout, je výběr zdravotní pojišťovny. Nabízí se hned 7 zdravotních pojišťoven. Při výběru je určitě dobré brát v potaz důležité skutečnosti. Patří mezi ně například síť lékařů, se kterými pojišťovna spolupracuje, respektive má podepsanou smlouvu.

Čtěte také: Zaměstnavatel pod palbou kontrol VZP víc než OSVČ. Ověřuje, zda odvádí pojistné

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Dostupnost lékařské péče je první věc, na kterou by měl pojištěnec pamatovat. Pokud někdo nabízí změnu pojišťovny a argumentuje pěknými bonusy, je třeba si uvědomit, o jaké částky jde ve zdravotní péči, kolik korun měsíčně pojištěnec odvádí, upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Čtěte také: Podnikající důchodce musí platit zálohy na zdravotní každý měsíc

O spolupráci lékaře s vaší pojišťovnou se dozvíte snáz

Od 1. ledna tohoto roku, tedy roku 2015, mají lékaři povinnost zveřejňovat, se kterými zdravotními pojišťovnami mají uzavřenou smlouvu. Pokud se na základě těchto informací rozhodnete pojišťovnu změnit, můžete tak učinit však pouze jednou za rok. O změnu musíte zažádat do 30. června, změna proběhne až 1. ledna roku následujícího.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

To, která zdravotní pojišťovna bude pro člověka nejvhodnější, je do značné míry individuální. Záleží především na osobních potřebách, preferencích a životním stylu, dodává mluvčí Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra Hana Kadečková.

Přihláška jedině papírová, OSVČ přidá potvrzení o výši záloh

Žádost o změnu pojišťovny je nutné podat písemně. Osoby samostatně výdělečně činné k přihlášce musí dodat ještě potvrzení o výši záloh, které byly hrazeny předchozí zdravotní pojišťovně. Přihlášku podáte pojišťovně, ke které chcete přejít, ta vás pak následně od předchozí pojišťovny odhlásí. Nutné je změnu nahlásit jak lékaři, tak také zaměstnavateli.

Čtěte také: Změny ve zdravotním pojištění od roku 2015

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).