Hlavní navigace

Zaměstnavatel pod palbou kontrol VZP víc než OSVČ. Ověřuje, zda odvádí pojistné

23. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Když už se VZP pustí do kontrol povinnosti platit pojistné, častěji se zaměří na zaměstnavatele než na OSVČ. Hledáčkem by měli projít všichni jednou za pět.

Jednou za pět let může zaměstnavatel očekávat kontrolu z pojišťovny, která prověřuje, zda odvádí povinné pojistné za své zaměstnance. Čím víc různých zdravotních pojišťoven zaměstnanci mají, tím víc kontrol může zaměstnavatel očekávat. VZP přiznává, že se na lidi, kteří zaměstnávají jiné, zaměřují mnohem častěji než na osoby samostatně výdělečně činné.

Čtěte také: Změny ve zdravotním pojištění od roku 2015

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Zaměstnavatel pod palbou kontrol VZP víc než OSVČ.

Fyzické kontroly účetních dokladů podnikajících fyzických osob se dělají jen ve specifických případech; vychází se spíš z vyúčtování pojistného na základě dat získaných z informačního systému pojišťovny a údajů z podávaných přehledů OSVČ, potvrzuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Mohlo by vás zaujmout: Středula šlápl vedle, OSVČ odvádějí na zdravotním pojištění více, než vyčerpají

Výkyvy v platbách nebo nepravdivé údaje

Prověřování zaměstnavatelů, zda plní své povinnosti platit pojistné, probíhá na základě plánu pravidelných kontrol. Mimo plán vyráží kontroloři do terénu v případě, že mají podezření na nepravdivost údajů, signálem jsou také výkyvy v platbách a také moment, kdy hrozí, že činnost plátce bude ukončena ať už likvidací, či insolvencí.

chytré podnikání - tip témata

Jak na daň z příjmů?

Přečtěte si daňový speciál, který poradí jak na daň z příjmů věcí krok za krokem.

 

Pokuty jsou v řádu statisíců

Pokud se prokáže, že nebyla splněna povinnost platit pojistné zdravotní pojišťovně, hrozí sankce. Zejména za nesplnění oznamovací povinnosti zaměstnavatele při zahájení či ukončení zaměstnaneckého poměru hrozí pokuta značná – až 200 000 korun. Pokuty lze uložit do dvou let ode dne, kdy se zdravotní pojišťovna dozvěděla o nesplnění nebo porušení povinnosti, nejpozději však do 5 let ode dne, kdy k nesplnění nebo porušení povinnosti došlo. Promlčecí doba pak trvá 10 let, dodává Tichý.

Neplatíš pojistné, skončíš

Institut sankčního rušení či pozastavení živnostenského oprávnění z důvodu neplacení zdravotního pojištění se v praxi vyskytuje jen ojediněle. Přesto jsou na něj pojišťovny připraveny. Máme pro tyto účely zpracovánu interní metodiku, kde jsou nastavené důvody a finanční limit, při kterém regionální pobočky mohou, pokud tak případ vyhodnotí, podat podnět ke zrušení živnostenského oprávnění dlužníka k věcně a místně příslušnému živnostenskému úřadu, řekla už dřívepro server Podnikatel.cz Eva Brožíková z oddělení komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny. Takovýchto podnětů jsou jen desítky ročně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).