Hlavní navigace

Změny u daně z nabytí nemovitostí se odkládají. Sněmovna nestíhá

1. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Právě se začátkem dubna měla přijít změna, kdy daň z nabytí nemovitostí platí výhradně kupující. Sněmovna se ale k novele nedostala. Odloženo na polovinu roku.

Změnami, které má přinést novela zákona, se zajistí lepší výběr daní a také větší jednoznačnost zákona. Původně měly začít platit už teď, na začátku dubna. Vzhledem k tomu, že poslanci příslušnou novelu nestihli schválit, ke změnám dojde nejdříve v červenci.

Daň z nabytí nemovitých věcí zaplatí kupující

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

V současné době platí, že poplatníkem daně z nabytí nemovitostí je prodávající. Nabízí se ale také možnost domluvy, která ze stran daň uhradí. Aktuálně navíc platí, že kupující je nyní ručitelem za daň. Pokud tedy prodávající daň neodvede, musí ji zaplatit kupující.

Už dříve jsme psali: Všechno jinak, poslanci nestihnou schválit změny u daně z nabytí nemovitostí

Podle návrhu by daň z nabytí nemovitostí měl platit výhradně kupující. Dojde tím k odstranění obtíží vyplývajících ze současné právní úpravy, dle níž je v některých případech poplatníkem daně převodce a v některých případech je to nabyvatel. Komplikace při stanovení poplatníka nastávají zejména při směně nebo při úplatných nabytích nemovitých věcí z majetku České republiky, vysvětluje ministerstvo v důvodové zprávě. Sazba daně má zůstat stejná, tedy ve výši 4 %.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).