Hlavní navigace

Zrušili přihlášku do energetické aukce, pokutu vymáhá inkasní agentura. Může?

2. 7. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ve spojitosti s energetickými aukcemi, se kterými to zkouší tzv. šmejdi, se teď objevuje další nešvar. Dejte si pozor na inkasní agentury.

Inkasní agentury jsou pověřeny tím, aby od spotřebitelů, kteří zrušili přihlášku do pochybné energetické aukce, vymohly pokuty. Jak ale upozorňuje spotřebitelský server dTest, agentury mnohdy nemají na podobný postup nárok. 

Na neseriózní energetické aukce jsou spotřebitelé upozorňováni velice často. I přesto se však najdou tací, kteří lákavé nabídce podlehnou. Mnohdy však místo slibovaných levnějších dodávek elektřiny nebo plynu dorazí faktura na vysokou smluvní pokutu v řádech několika tisíc korun. Stejně tak je třeba mít se na pozoru i před inkasními agenturami, které požadují zaplacení údajného dluhu.

Čtěte také: Energošmejdi to zkouší opět po telefonu: Stačí jedno „ano“ a průšvih je na světě

Neodbytné inkasní agentury spotřebitele kontaktují telefonicky, prostřednictvím SMS nebo písemné výzvy. Text výzvy se někdy tváří jako platební rozkaz nebo obsahuje tvrzení, že dluh se již řeší exekučně či že má spotřebitel očekávat osobní návštěvu inkasního specialisty u sebe doma či v zaměstnání. Naopak o dluhu toho moc inkasní agentura nesděluje. 

Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, doporučuje: Pokud obdržíte takovou výzvu k zaplacení, vyžádejte si potvrzení o tom, že agentura převzala vymáhání dluhu od původního věřitele. A dále požadujte vysvětlení, jak dluh vznikl a z jakých položek se skládá.

Kdo a kdy může vyhrožovat exekucí? 

Výhrůžky exekucí provádí soudní exekutor na základě exekučního titulu, kterým je třeba platební rozkaz či rozsudek vydaný soudem. Ovšem nijak se na ní nepodílí inkasní agentury. 

Psali jsme: Pasti na zákazníka: Energošmejdi, zprostředkovatelské e-shopy a nefér seznamky

Problematikou inkasních agentur se zabýval i Nejvyšší soud ČR, který řekl, že agentura nemá nárok na paušálně stanovenou odměnu, náklady na vymáhání či poplatky za administraci pohledávky. Požadovat vedle samotného dluhu tak může pouze zákonný úrok z prodlení a například skutečné náklady za zaslanou upomínku nebo v přiměřené předem dohodnuté výši. 

Podle našeho názoru nelze po spotřebiteli požadovat ani smluvní pokutu za zrušení účasti v energetické aukci. Ta totiž bývá prezentována jako bezplatná a nezávazná. Zruší-li tedy spotřebitel svou účast v ní, neměl by za to být finančně sankciován. Aukce energií se kromě toho často ve skutečnosti nekoná a lze se setkat i s tím, že pořadateli aukce jde jen o získání smluvní pokuty, nikoliv o to, aby pro spotřebitele zajistil levnější dodávky energií, uvádí Eduarda Hekšová.

Na vzrůstající počet výzev k zaplacení údajného dluhu od inkasních agentur nedávno upozornil také Energetický regulační úřad, který vyzval spotřebitele, aby se na něj v případě problému s inkasními agenturami obraceli. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).