Hlavní navigace

Daňová poradna s Janem Molínem

Poradna zodpovídá primárně daně z příjmů, dotazy z oblasti účetnictví a daňové evidence. Zeptejte se i na oblast na DPH, a to včetně přeshraničního poskytování služeb.

Vyberte si svého konkrétního poradce.

Odpověď již od 299 Kč. 

V poradně odpovídá

 • Ing. Jan Molín, Ph.D.

  (daňový a účetní poradce)

  Ing. Jan Molín, Ph.D. je daňovým poradcem a zkušebním komisařem Komory daňových poradců České republiky. Působí na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde je zástupcem vedoucího katedry finančního účetnictví a auditingu. Je členem Prezidia Komory daňových poradců České republiky, předsedou Etické komise Komory certifikovaných účetních a místopředsedou Metodické rady Svazu účetních. Zastupuje Svaz účetních v Národní účetní radě a je členem odborné poroty soutěže Účetní roku. V roce 2022 bodoval v soutěži Daňař a daňová firma roku v kategorii nejlepší lektor a v roce 2023 získal i cenu daňová osobnost roku 2022 v komerční daňové sféře. 

  Ve své praxi, kterou vykonává ve společnosti Ademia Consulting, s.r.o., se zabývá účetnictvím a daněmi podnikatelských subjektů. Na serveru Podnikatel.cz vede daňovou poradnu. Je autorem řady článků a odborných publikací a dlouhodobě se věnuje přednáškové činnosti pro účetní, daňové poradce, auditory a další odbornou veřejnost. Nově publikuje také na Twitteru

Dotazy

 • Daň při převodu nemovitosti zařazené v obchodním majetku

  Dobrý den,
  máme ve vlastnictví rodinný dům od roku 2002 spolu s manželem. Nemovitost je zařazena do obchodního majetku. Nyní již podnikání utlumujeme a chtěli bychom nemovitost darovat dceři s jejím manželem na bydlení. Dcera ani zeť nepodniká. V nemovitosti nebydlíme. Měla bych několik dotazů, vše zaměřené na optimalizování daně z příjmu
  1. jak postupovat při darování nemovitosti dceři s manželem
  2. jaký by byl postup v případě prodeje nemovitosti
  3. v případě ohlašovací povinnosti při nabytí jmění nad 5 mil., které je osvobozeno od daně, zda musí být vypracován znalecký posudek na nemovitost nebo jak se zjišťuje cena nemovitosti. A jestli vůbec dcera musí tuto povinnost plnit, když to bude uvedeno v systému katastrálního úřadu.
  Děkuji za odpověď.

  Marcela
  10. 10. 2023 6:51
 • montážní práce na veletrhu v Německu

  Dobrý den, prosím o radu, neplátce DPH jezdí do Německa připravovat výstavní stánky na veletrh a zase demontovat. Zaregistroval se jako identifikovaná osoba,podává na FÚ souhrnné hlášení,fakturuje pro plátce DPH. Kdyby fakturoval pro neplátce ?
  Pak nevím jak je to při nákupu v Německu např. nářadí PHM ?
  Je vůbec nutné kyž se jedná o montážní práce na veletrhu aby byl identifikovaná osoba?

  Přeji hezký den, předem děkuji za odpověď. Vl.

  Vladimíra
  9. 10. 2023 11:00
 • Platba srážkové daně OSVČ v režimu paušální daně

  Dobrý den, podnikám jako OSVČ a jsem v režimu paušální daně. Rád bych vyplácel odměnu za články na mé webové stránky formou autorského honoráře, u kterého (např. oproti DPP, DPČ apod.) nemusím být registrován jako zaměstnavatel a řešit spoustu povinností s tím spojených. Autorský honorář bych měsíčně danil formou srážkové daně 15% z výše odměny, výslednou částku bych zasílal vždy při vyplácení odměny na účet mého finančního úřadu. Četl jsem ale, že celkový úhrn zaplacené srážkové daně za celý rok se má uvádět na daňovém přiznání. Nicméně jako OSVČ v režimu paušální daně daňově přiznání nepodávám. Chci se tedy zeptat, zda to takto můžu dělat s tím, že bych prostě celkový úhrn zaplacené daně nikde neuváděl a nebo jako OSVČ v režimu paušální daně autorský honorář nemůžu vyplácet a musel bych ukončit režim paušální daně a podávat klasicky daňové přiznání? Děkuji za moc za odpověď.

  Pavel
  11. 9. 2023 14:10
 • Ubytování placené za dodavatelskou firmu

  Dobrý den, je možné zaplatit za členy naši dodavatelské firmy ubytování, které bude fakturováno na naši firmu a uplanit si to do daňových nákladů (kam připadně zaúčtovat?). S dodavatelem bychom měli toto uvedeno ve smlouvě. Děkuji.

  Jana
  13. 6. 2023 15:36
 • Daň z prodeje cených papírů

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal, jak se správně daní zisk z akcií, pokud zisk přesáhl 2,5 milionu a nevztahuje se na něj časový test. Prodej a nákup proběhl během 2 let.

  Děkuji,
  Jan Ježek

  Jan
  24. 4. 2023 11:18
 • Daňové přiznání a pracovní úřad

  Dobrý den,

  mám dotaz, jak zpracovat daňové přiznání, když tři měsíce jsem byl v pracovním poměru jako zaměstnanec a devět měsíců jsem byl na pracovním úřadě.

  Děkuji za odpověď

  Miroslav Florián

  Miroslav
  13. 3. 2023 23:28
 • Daň z prodeje nemovitostí

  Dobrý den,
  Prosím o odpověď na tento dotaz :
  V únoru roku 2021 jsme s partnerem koupili byt, na který jsme si vzali hypotéku. V bytě jsme bydleli do září 2022. Z rodinných důvodu jsme se přestěhovali k partnerově babičce a byt jsme dali do pronájmu. Již v lednu roku 2022 babička přepsala na partnera svůj podíl na svém domě, jednalo se o 1/2. Další 1/4 tohoto domu je psaná na syna babičky a dále 1/4 na matku mého partnera.
  Minulý měsíc, tedy v lednu 2023 jsme se opět z rodinných důvodu museli rozhodnout k prodeji našeho bytu s tím, že zisk z prodeje umoříme jako další bytovou potřebu k odkoupení podilů na domě, ve kterém nyní s babickou bydlíme.
  Moje otázka zní, zda je pronajímání našeho bytu, které trvalo od 1.10. 2022 do 1.3. 2023 , tedy 5 měsíců, překážkou pro osvobození daně z príjmů z prodeje nemovitosti. Rádi bychom zisk z prodeje použili na vyplacení partnerovi matky a strýce. Bojíme se ale, že to nebude kvůli 5 měsíčnímu pronájmu našeho bytu možné. Děkuji Vám za odpověď

  Šídová

  Dominika
  13. 2. 2023 0:45
 • Paušální daň a jednatel bez odměny

  Dobrý den,

  jsem OSVČ v režimu paušální daně a chystám se založit jednočlennou SRO, kde budu vykonávat funkci jednatele bez odměny, tzn. bez příjmu ze závislé činnosti.

  Mohu jako FO pokračovat v režimu paušální daně? A mohu si vyplatit podíl na zisku jako společník?

  Předem děkuji za odpověď.

  Jan
  6. 2. 2023 18:12
 • daň z příjmu po zemřelém

  Otec měl příjmy z pronájmu - zemřel 10.11.1022. Jako vypravovatel pohřbu jsem odevzdala Přiznání k dani za období 1.1.2022 až 9.11.2022. Pracovala jsem s elektronickým formulářem, který spočítal slevu na poplatníka v alikvotní části 27 840,-Kč - do políčka nešlo vstoupit. Daň 0.
  Dále jsem podala Přiznání za období 10.11. až 31.12.2022, kde jsem uplatnila slevu na poplatníka (i když zemřel ?) ve výši 3 000,- Kč - dopočteno do celkové částky.
  Daň 0.
  Úřednice územního pracoviště první Daňové přiznání opravila - uplatnila celou částku slevy na poplatníka - daň 0.
  Opravila též druhé Daňové přiznání - neuplatnila žádnou slevu na poplatníka - VYPOČETLA SE DAŇ.
  Kdyby se příjmy ke zdanění nerozdělily na dvě období a uplatnila se roční sleva na poplatníka, daň by byla 0.
  Dědické řízení nebylo ještě zahájeno.
  Nezdá se mi správné, aby za období 10.11.až 31.12.2022 nemohla být uplatněna alikvotní část slevy na poplatníka, ať už je to kdokoli.

  Děkuji za odpověď

  Zdeňka
  1. 2. 2023 10:29
 • DPP při podnikání a paušální dani

  Dobrý den,
  od dubna 2022 jsem se stala OSVČ a platně vstoupila do paušálního režimu, kdy platím měsíčně paušální daň. Od února budu mít přivýdělek formou DPP (HM: 17 600 Kč/měsíc) na dobu 3 měsíců. Chci se zeptat, jak postupovat dále.

  Musím ohlásit vystoupení z paušálního režimu, když už nebudu splňovat podmínky pro paušální daň (podle § 38lg zákona o daních z příjmů)? Nebo budu platit dále 6208 Kč měsíčně a až při podání daňového přiznání a přehledů mi bude vrácen přeplatek a následně do 11.1. musím kvůli předešlé DPP oznámit vystoupení z paušálního režimu?

  Je výhodnější podepsat prohlášení poplatníka (u úvazku na DPP) nebo ne?

  Když budu mít k podnikání i DPP, musím přerušit hlavní činnost a přejít na vedlejší a toto oznámit ŽÚ, ZP, ČSSZ do 8 dnů? A po 3 měsících, kdy mi skončí DPP, opět přejít na hlavní činnost?

  Děkuji za odpověď.

  Veronika
  27. 1. 2023 11:31

Položte nový dotaz

Upozornění
 • Dotaz je zpoplatněn

  Minimální částka za odpověď je 299 Kč, přesnou výši dle náročnosti dotazu obdržíte na Vámi zadaný email.
Platby zajišťuje: Barion
 • Povolené značky XHTML: a, br, code, em, li, ol, p, pre, q, strong, sub, sup, ul
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).