Hlavní navigace

Odběr plazmy

Dobrý den, ptám se, zda mám nárok na volno v práci při bezúplatném darování plazmy?
Šéf mi volno dávat nechce, já si osobně myslím, že na něj nárok mám, prosím o vysvětlení.

Děkuji předem

Petra
28. 4. 2020 13:06

Odpověď

Ano, počítá s tím zákoník práce (zákon 262/2006 Sb., § 203, odst. 2 písm. d) a e) ). Podmínky jsou upraveny takto:
Činnost dárce při odběru krve v práci na straně zaměstnance v podobě tzv. jiného úkonu v obecném zájmu. Při této překážce v práci pak zaměstnanci přísluší pracovní volno s náhradou mzdy (resp. platu) ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, dobu samotného odběru, cesty zpět a zotavení po odběru v délce až 24 hodin od nástupu cesty k odběru (případně i za další prokázanou nezbytně nutnou dobu), pokud zasahuje do pracovní doby zaměstnance. Vzhledem k tomu, že doba k zotavení po odběru je vysoce individuální a jen obtížně lze prokázat její nezbytnou délku, přistupují v praxi zaměstnavatelé obvykle k tomu, že omlouvají zaměstnancovu nepřítomnost až do začátku další rozvržené směny - samozřejmě pouze v případech, kdy nemá zaměstnavatel podezření na zneužití tohoto práva ze strany zaměstnance. Snad jsem vám pomohla, ale budete se muset přeci jen se zaměstnavatelem dohodnout. Hezký den Blanka Jindrová

Ing. Blanka Jindrová (daňový a účetní poradce a auditor)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).