Hlavní navigace

OSVČ Daň z příjmu / spolupráce se zahraničním subjektem

Dobrý den. V roce 2019 jsem začala spolupracovat se zahraničním subjektem na Slovensku, kterému dodávám marketingové služby. Přihlásila jsem se na FÚ řádně jako osoba identifikovaná k dani, každý měsíc do 25. dne v měsíci po poslední fakturaci jsem zasílala přes datovou schránku Souhrnné hlášení, povinnost DPH z této spolupráce jde za zahraničním objednatelem - potud by to mělo být v pořádku.
Moje dotazy:
1) poslední fakturaci jsem měla v únoru a poslední souhrnné hlášení jsem tedy poslala do 25. března. V letošním roce ještě nějakou spolupráci s daným subjektem předpokládám, ale v mezičase je několik měsíců, kdy si nefakturujji a spolupráce neprobíhá. Mám se v tomto mezidobí nějak na FÚ odhlašovat nebo je jasným signálem, že neposílám souhrnné hlášení a jakmile spolupráci navážeme, opět budu postupovat stejně? Pokud by se zdálo, že už žádná spolupráce v letošním roce nebude, mám se nějak odhlásit do konce roku?
2) Veškeré příjmy z této zahraniční spolupráce normálně zahrnuji do objemu příjmů a do Přinání k dani z příjmu za daný rok. Je to v pořádku? Nedělá se na to nějaké samostatné daňové přiznání? Na listu 1 v řádku 30 jsem zaškrtla možnost: "Transakce uskutečněné se spojenými zahraničními osobami". Nic více jsem už v daňovém přiznání ale k tomuto nevyplňovala. Postupovala jsem prosím správně? Děkuji velice za odpověď.

Adéla
3. 5. 2020 13:21

Odpověď

Dobrý den,
1/ Identifikovaná osoba podává souhrnné hlášení vždy do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém poskytla službu dle § 9 odst. 1 zákona o DPH s místem plnění v JČS. Nemusíte nic nikam oznamovat.
Jako osoba identifikovaná k dani můžete ař po uplynutí 2 kalendářních roků ode dne nabytí účinnosti rozhodnutí o registraci požádat o zrušení registrace. Pravidla pro zrušení registrace osoby identifikované k dani jsou novelou Zákona o DPH upravena v § 107.
2/ Všechny příjmy zahrnujete do daňového přiznání FO, nic nevysvětlujete. Zaškrtávat spojení se zahraniční osobou jste neměla. Jedná se pouze o transakce s osobou kapitálově spojenou (§ 23 odst. 7 písm. a) zákona) či jinak spojenou (§ 23 odst. 7 písm. b) zákona) ZDP. Zahraniční osoba je ve vašem případě pravděpodobně jen odběratel
Hezký den Blanka Jindrová

Ing. Blanka Jindrová (daňový a účetní poradce a auditor)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).