Hlavní navigace

Daň z príjmu pri predaji pozemku

Dobrý deň,

v minulom roku som predal stavebný pozemok. Súčasne som od rovnakej osoby kúpil rodinný dom, právne bola transakcia realizovaná prostredníctvom dvoch kúpnych zmluv a zmluvou o finančnom vyrovnaní. Kúpna cena domu bola vyššia, ako cena pozemku, predaj pozemku bol podmienený kúpou rodinného domu, čo zo zmluv vyplýva.
Vzniká mi povinnosť dane z príjmu z predaja pozemku, keďže náklad na vznik tohto príjmu je kúpa domu?

Ďakujem

Peter
5. 11. 2020 22:52

Odpověď

Dobrý den,

v souladu s ustanovením § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.) platí, že v případě, je-li pozemek prodáván déle než 5 let po jeho nabytí, jedná se (až na výjimky) o příjem osvobozený od daně z příjmů fyzických osob. Pokud jste tedy pozemek vlastnil déle než 5 let, příjem danit nemusíte.

Pokud jste pozemek vlastnil po dobu kratší, nebude se jednat o příjem osvobozený od daně a budete jej muset uvést do daňového přiznání. Ohledně základu daně (tj. veličiny, ze které se bude počítat daň) platí zejména ustanovení § 10 odst. 5 zákona o daních z příjmů, podle kterého můžete oproti příjmu z prodeje pozemku uplatnit jako výdaj cenu, za kterou jste pozemek nabyl. Znamená to tedy, že jako výdaj bohužel nemůžete uplatnit cenu rodinného domu, který jste následně nabyl.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).