Hlavní navigace

Pronájem nemovitosti - daň

Dobrý den, manžel je OSVČ (stavba foliovníků) a uplatňuje výdaje procenty (60%). Takto je to pro nás rozhodně výhodné. Od minulého roku pronajímá byt. Je možné uplatňovat u bytu výdaje daňovou evidencí - zejména uplatňovat výdaje na dopravu, odpočet majetku a v ostatních příjmech počítat procenta nebo je nutné to mít stejně? Děkuji za odpověď.

Kristýna
26. 4. 2021 13:45

Odpověď

Dobrý den,

v případě, že Váš manžel nemá byt zařazen v obchodním majetku (ve smyslu ustanovení § 4 odst. 4 zákona o daních z příjmů), příjmy z nájmu tohoto bytu se zdaňují v rámci dílčího základu daně podle § 9 zákona o daních z příjmů, tj. v rámci skupiny příjmů z nájmu. Platí současně obecné pravidlo, že u každého dílčího základu daně je možné používat jiný způsob uplatňování výdajů.

Znamená to tedy, že u příjmů z podnikání (samostatné činnosti), které se zdaňují v rámci § 7 zákona o daních z příjmů, může manžel uplatňovat výdaje procentem z příjmů a vedle toho může v rámci příjmů podle § 9 zákona o daních z příjmů uplatňovat výdaje skutečné. Tyto skutečné výdaje (a samozřejmě i příjmy) musí zahrnout do evidence příjmů, výdajů, majetku a dluhů. K tomu podotýkám, že se jedná o podobnou evidenci, jakou je daňová evidence podle § 7b zákona o daních z příjmů (ta slouží mj. k evidenci skutečných příjmů a výdajů týkajících se samostatné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů).

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).