Hlavní navigace

Daňová poradna s Radkem Bílým

Poradna zodpovídá primárně daně z příjmů, dotazy z oblasti účetnictví a daňové evidence. Zeptejte se i na oblast na DPH, a to včetně přeshraničního poskytování služeb.

Vyberte si svého konkrétního poradce.

Odpověď již od 299 Kč

V poradně odpovídá

 • Ing. Radek Bílý

  (daňový a účetní poradce)

  Daňový poradce a specialista v oboru účetnictví, daní a podnikových financí má více než 20letou praxi. Zpracovává účetnictví malým a středním firmám, daňovou evidenci živnostníkům, mzdovou agendu a daňové poradenství. Nabízí zastupování na základě plné moci na úřadech. Vyřídí také německé daně, včetně zatřídění a příspěvků na manželku a děti. Více na BSdane.cz

Dotazy

 • DPH a mezinárodní přeprava osob

  Dobrý den,

  prosím o posouzení správnosti vystavování faktur a zaúčtování z pohledu DPH.
  Předmět činnosti je mezinárodní přeprava osob, jedná se o nepravidelnou přepravu (uskutečňováno osobním automobilem 9-ti místným, přeprava posádek lodí z Čech do Holandska, Lucemburska apod. a zpět). Podnikatel je plátce DPH a zahraniční společnosti vystavuje fakturu dle §70 zákona o DPH - osvobozené pnění s nárokem na odpočet daně.
  Pokud se podnikateli sejde na jeden termín víc zakázek, zajistí pro něj přepravu jiný dopravce, který mu vystaví fakturu na přepravu z Čech na místo určení v zahraničí v režimu osvobozeného plnění s nárokem na odpočet. Podnikatel následně vystaví zahraničnímu odběrateli fakturu též v režimu osvobozeného plnění s nárokem na odpočet, přičemž se fakturovaná částka skládá z ceny od dopravce, od kterého obdržel fakturu za skutečnou přepravu, a jeho marže (výsledná cena je taková, kterou má zasmluvněnu s konečným odběratelem).
  Vzniká v tomto případě podnikateli přiznat a zaplatit daň ve státech EU, kde není přeprava osob osvobozena (dle ujetých úseků v jednotlivých členských státech)?

  Děkuji za odpověď.
  Hana Walterová

  Hana
  14. 5. 2024 12:01
 • Prodej bytu z dědického řízení a daň z příjmu

  Dobrý den, s bratrem jsme zdědili byt po mamince, a rozhodli jsme se ho prodat.
  V bytě maminka bydlela od roku 1980, roce 2022 jej maminka převedla z družstevního na osobní vlastnictví, bratr zde trvalé bydlí, tudíž by daň z příjmu neměl platit, já ne. Bude se platba daně vztahovat na mě, pokud zůstavitelka, tedy moje maminka, bydlela v bytě minimálně dva roky před prodejem?
  Děkuji za odpověď.

  Kamil
  21. 3. 2024 11:48
 • Danění pronájmu

  Zdravím,
  jako majitel nemovitosti v zahraničí - Rumunsko - plánuji nemovitost pronajímat.
  Jsem OSVČ a jsem v režimu paušální daně. Příjem z nájmu nemovitosti by vyžadoval podání daňového přiznání a tím i rozbourání daňové optimalizace, kterou mi režim paušální daně přináší.

  Můžu jako vlastník nemovitosti přenést příjem z pronájmu na přítelkyni, která je také OSVČ, ale není v režimu paušální daně?

  Takto bych nemusel v režimu paušální daně podávat daňové přiznání. Daňové přiznání by podala přítelkyně a příjmy z pronájmu zdanila ona, i když není vlastníkem nemovitosti.

  Potřebujeme mezi sebou uzavřít nějakou smlouvu?

  Jan
  19. 3. 2024 15:09
 • Snížená sazba DPH u skleníků a oranžerií

  Dobrý den, nedávno jste mi zodpověděl dotaz o snížené sazbě DPH pro zahradní domky. Z vaší odpovědi mi vyplnila ještě další otázka, tedy zda by dle zákona o DPH mohlo být snížená DPH účtované také při pořízení skleníků s montáží. Pokud záleží na účelu využití, tak je zde taková možnost pro skleníky určené k pěstování, případně pro ty, které by byly zamýšlené jako oranžerie, tedy zároveň místo k relaxu, podobně jak je tomu například u pergoly? Pochopitelně za splnění podmínek, že stavba bude na pozemku přiléhajícím k hlavní stavbě splňující definici stavby pro sociální bydlení.

  Děkuji.

  Dominik
  21. 2. 2024 14:00
 • Snížená sazba DPH na zahradní domky

  Dobrý den,
  lze opravdu dle zákona o DPH považovat zahradní domek za stavbu pro sociální bydlení, na kterou a na jejíž montáž, může prodávající zákazníkovi účtovat sníženou sazbu DPH 12%? Za jakých podmínek tomu tak je a jaké náležitosti musí být součástí transakce? Někde jsem dohledal, že to e-shopy nabízí po podepsání čestného prohlášení..

  Děkuji Vám.

  Hegmon

  Dominik
  19. 2. 2024 9:19
 • Srážková daň polskému překladateli

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat ohledně srážkové daně z autorských práv ve spojitosti se zákoem o dvojím zdanění. CZ společnost vydává knihy v češtině i polštině. Pro překlady využívá polské překladatele. Polský překladatel je student a překlady jsou jeho vedlejší činnost, nevystavuje faktury, ale odměnu dostává dle smlouvy. Za r. 2023 si u českého plátce vydělal cca 35.000 Kč postupně ve 4 samostatných překladech. Může mu český plátce vyplatit celý honorář, aby si zdanění příjmů řešil na polské straně, nebo musí srazit srážkovou daň 15%? V případě srážkové daně bude asi třeba vyžádat potvrzení od FU?
  Děkuji
  Irena Pánková

  Irena
  22. 1. 2024 12:48
 • DPH z auta - ukončení podnikání

  Dobrý den, prosím podnikatel používá paušálem výdaje, je plátce DPH a v roce 2019 zakoupil osobní auto k podnikání a uplatnil si DPH v poměrné výši. Jak jsem se dočetla podnikatelé, kteří používají paušálem výdaje nemají obchodní majetek, ale mohou si uplatnit DPH tedy v tomto případě z auta.
  Po celé období 5 let - 19,20,21,22,23 byl sledován poměr jízd služebních a soukromých a nikdy nepřekročil 10% od stanoveného limitu.
  Momentálně se rozhodl roce 2024 ukončit podnikání, jelikož se stal důchodcem a potřebujeme zjistit jestli musí odvést DPH z auta, když auto již bude mít jen soukromě.
  Prosím, jak v tomto případě postupovat?

  Děkuji za odpověď.

  Miluše
  16. 1. 2024 15:43
 • Živnostenský list při svobodném povolání

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na kombinaci založení živnosti a zároveň provozování svobodného povolání (dle autorského zákona).
  Chci prodávat své obrazy na internetu. Takové podnikání by spadalo do svobodných povolání, na které není potřeba zakládat živnost. Ale jak to chápu, nemít živnost je spíše komplikovanější, např. nebudu mít IČO, nemohu využít jednotný formulář pro registraci na všech úřadech najednou apod. Proto se ptám - je nějaký problém, pokud si založím volnou živnost na nějaký související obor (např. grafické práce), ale nebudu tuto živnost reálně vykonávat? (Do daňového přiznání bych příjmy z prodeje obrazů danila korektně jako příjmy ze svobodného povolání (paušální výdaje 40 procent, ne 60) a příjmy ze živnosti by byly nulové.) Děkuji pěkně.

  Pavla
  18. 12. 2023 19:22
 • DPH a TBE služby

  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně DPH. Jsem OSVČ a živím se malováním portrétů. Mí klienti jsou osoby nepovinné k dani. Většina z nich je ze zahraničí a komunikuji s nimi přes internet, hotový obrázek jim pak posílám přes e-mail v digitální podobě. Nejsem si jistá zda jsem v tom případě plátcem DPH v ČR a musím si tedy hlídat limit 2 milionů korun, nebo se to počítá jako TBE služba a DPH musím odvádět v zemích spotřebitele. V zákoně se píše že do TBE služeb spadá poskytování obrázků, ale také se tu píše že pouhá komunikace prostřednictvím elektronické adresy je výjimkou.

  Předem děkuji za odpověď.

  Kristýna
  7. 12. 2023 9:49
 • Souběh IČO a zaměstnání ve Švýcarsku

  Dobrý den,
  Celý rok 2023 pracuji v ČR na IČO pro dvě české firmy, od října 2023 jsem se ale přesunula do Švýcarska. Zde pracuji na místní pracovní smlouvu na full-time. Platím zde tedy také veškeré odvody, daně a pojištění. Stále platím také odvody (soc. i zdravotní pojištění) a dokonce i dobrovolnou část nemocenského pojištění v ČR. Chci se zeptat jestli je tento postup správný, a pokud je nutné platit odvody i v ČR. Výše výdělku v ČR je více než 20 000kč měsíčně. Dále by mě také zajímalo jak to bude s daňovým přiznáním, předpokládám že jej musím podat v ČR a současně i ve Švýcarsku.

  Předem díky.

  Alžběta
  28. 11. 2023 21:32

Položte nový dotaz

Upozornění
 • Dotaz je zpoplatněn

  Minimální částka za odpověď je 299 Kč, přesnou výši dle náročnosti dotazu obdržíte na Vámi zadaný email.
Platby zajišťuje: Barion
 • Povolené značky XHTML: a, br, code, em, li, ol, p, pre, q, strong, sub, sup, ul
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).