Hlavní navigace

Pracovně-právní a personální poradna

Poradna zodpovídá dotazy v pracovně-právní oblasti, zejména pak vznik pracovního poměru, změn v PP, nároky zaměstnanců, benefity, ukončení pracovního poměru, dodržování zákonů, práce z domova, mzdová agenda.

Odpověď již od 299 Kč

V poradně odpovídá

 • Mgr. Monika Urgošíková

  (pracovně-právní poradce)

  Personalistka s dvacetiletou praxí, s bohatými zkušenostmi v oblasti pracovního práva a zastupováním firem při sporech, působící jak v malých firmách, tak v korporacích jako externí personální manažer. Vysokoškolské vzdělání se zaměřením na personalistiku.

Dotazy

 • Práce na dálku - definice

  Zaměstnavatel (spolek zabývající se ochranou určitých živočichů), nemá žádné vlastní pracoviště s výjimkou pronajatého sídla na univerzitě, které však slouží pouze pro doručování pošty. Zaměstnanci mají v pracovní smlouvě specifikována místa výkonu práce následovně: "Sídlo organizace (univerzita), místo bydliště a další místa dle potřeb projektů". Dopředu se tedy počítá s tím, že zaměstnanci budou pracovat převážně v terénu. Zaměstnanci prakticky pracují na mnoha místech. Chodí do škol přednášet dětem, jezdí do přírody dohlédnout na realizaci ochranných opatření, účastní se různých jednání a na tyto pracovní úkoly se připravují zpravidla ve svém bydlišti. A zde také zpracovávají výsledky své činnosti.
  Jedná se prosím v případě uvedených zaměstnanců o práci na dálku? Pokud ano, pak vždy, anebo pouze, pokud pracují doma? Nikde nemohu najít definici práce na dálku.
  (Pozn.: místo pravidelného pracoviště pro účely poskytování cestovních náhrad je ve smlouvě sjednáno)
  Děkuji, Petr K.

  Petr
  17. 1. 2024 9:39
 • Dlouhodobé pozbytí zdravotní způsobilosti a DPN

  Naše zaměstnankyně dlouhodobě pozbyla zdravotní způsobilost z obecné příčiny. Na skončení pracovního poměru dohodou nepřistoupila. Dne 29.6.2020 jí byla doručena výpověď ze strany zaměstnavatele dle §52 e) zákoníku práce s dvouměsíční výpovědní dobou. Pracovní poměr skončí 31.8.2020. Do 16.7.2020 pracovnice čerpala dovolenou a od 17.7.2020 je doma bez náhrady mzdy. Zaměstnankyně pobírá invalidní důchod. Dne 10.8.2020 byla uznána dočasně práce neschopnou. Náleží naší zaměstnankyni náhrada mzdy za prvních 14 dnů DPN? A jak to bude s nemocenskými dávkami?

  Lenka
  18. 8. 2020 22:43
 • přihlášení nového zaměstnance + práce na DPP

  Dobrý den,

  dne 4.7. 2020 jsme přijali nového zaměstnance do pracovního poměru. Uzavřeli jsme pracovní smlouvu a v pracovní smlouvě jsem jako den nástupu do zaměstnání dali datum 4.7. 2020 (sobota). Na sobotu nebyla plánovaná žádná směna. Máme týdenní pracovní dobu, 40 hodin týdně. Fyzicky zaměstnanec nastoupil do zaměstnání v úterý 7.7. 2020, v pondělí 6.7. 2020 byl státní svátek. Zaměstnanec má nárok na nárhradu mzdy za svátek.
  Můj dotaz zní - k jakému datu mám zaměstnance přihlásit na OSSZ a zdravotní pojišťovnu.
  Myslím si dobře, že na příslušnou OSSZ ke dni 6.7. 2020 a na zdravotní pojišťovnu ke dne 4.7. 2020.

  A ještě mám jeden dotaz - student střední školy, nyní u nás brigáda, uzavřena DPP na měsíc červenec, učinil prohlášení poplatníka. Mohu mu jako studentovi uplatnit kromě slevy na poplatníka, také slevu na studenta, ačkoli od něho nemám potvrzení o studiu.

  Děkuji za odpověďi.

  Šárka
  9. 7. 2020 14:23
 • Návrat z rodičovské - zaměstnavatel neví, jestli bude mít místo

  Dobrý den,
  1.9. 2020 se mám vracet z rodičovské do zaměstnání. Nyní jsem kontaktovala zaměstnavatele, jestli pro mě bude mít místo (nebo dostanu odstupné). Kolegyně ze stejného oddělení, která se chtěla vracet v únoru, dostala odstupné. Zaměstnavatel mi to v této chvíli nedokáže říct, jestli bude mít místo. Je nějaký termín do kdy mi to musí říct nebo musím čekat až do 1.9.?

  Děkuji

  Michaela
  5. 5. 2020 15:11

Položte nový dotaz

Upozornění
 • Dotaz je zpoplatněn

  Minimální částka za odpověď je 299 Kč, přesnou výši dle náročnosti dotazu obdržíte na Vámi zadaný email.
Platby zajišťuje: Barion
 • Povolené značky XHTML: a, br, code, em, li, ol, p, pre, q, strong, sub, sup, ul
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).