Hlavní navigace

Právní poradna

Poradna zodpovídá právní otázky z oblasti podnikání, konkrétně se pak zabývá obchodním právem, duševním vlastnictvím, nemovitostmi a spory. 

Odpověď již od 299 Kč

V poradně odpovídá

 • Mgr. Bsc. Matěj Grödl

  (právní poradce)

  Poradce je zakladatelem advokátní kanceláře Grödl Law Office. Vystudoval finance a účetnictví ve Velké Británii a práva v České republice. V praxi si prošel těmi nejlepšími mezinárodními advokátními kancelářemi u nás. Specializuje se na obchodní právo, duševní vlastnictví, GDPR, nemovitosti a spory.

Dotazy

 • Neni

  Dobrý den
  Na základě telefonátu vám píši dotaz.
  Jako OSVČ dlouhodobě projektuji pro projekční kancelář. Nemame zadnou pisemnou smlouvu a ani si nejsem vedom ustni dohody. Rozhodl jsem se ukoncit spolupraci s danou firmou k 30.4 coz jsem oznamil 17.3. Dnes dne 18.4 jsem byl nucen ze
  zdravotních důvodů kdy nejsem schopen vykonavat svoji praci nastoupit PN. I přesto na mě tlačí abych dokončil konkrétní cast projektu. A vyhrožují mi pokutou za poškození jména společnosti. Což údajně souvisí s tím, že mim odchodem se část projektu neodevzda včas.
  Pravidelně měsíčně jsem fakturovat a do faktur jsem psal za co. Nicméně nebylo nijak psáno za jaký rozsah projektu fakturuji.

  Chci se zeptat jestli je firma oprávněna vyžadovat dokončení projektu a hrozit mi sankcemi v případě, že nebyla podepsaná žádná smlouva.

  Josef Lucák
  723 416 032

  Josef
  18. 4. 2023 15:57
 • nebytové prostory - zvýšení nájemného

  Jaká je z roku2022 inflace dle statistiky pro zvýšení nájemného pro nebytové prostory pro letošní rok
  jak u občana , tak i právnické osoby - pro Brno a okolí /nemám inflační doložku/

  Děkuji
  S pozdravem L.Ch.

  Ludmila
  28. 3. 2023 12:46
 • Incoterms DDP a celní správa

  Dobrý den,

  zakoupili jsme zboží z Číny s dodací podmínkou DDP. (Pro obchodní účely)Celní správa nám zaslala výzvu k doložení dokumentů o proclení. Tyto dokumenty ale k dispozici od přepravce nemáme. Je naší povinností dohledávat tyto doklady, nebo by měla celní správa vyžadovat doklady od dopravce, se kterým máme na faktuře domluvenou dodací podmínku DDP. Jsme neplátci DPH. Fakturu, kde je domluvena podmínka DDP, jsme na celnici již zaslali. Dopravce nejspíš delegoval doručení jiné společnosti a nemohou doklad dohledat.

  (Zboží jsme nepřebrali od dopravce my, jelikož bylo doručeno na špatnou adresu a zboží jsme obdrželi tedy od třetí osoby, která nám žádné další dokumenty nevydala)

  Děkuji a přeji hezký den

  Radová

  Kateřina
  14. 12. 2022 19:21
 • živnostník v insolvenci a procentní výdaje

  Dobrý den,
  jak je to s živnostníkem,který má schválenou insolvenci,má stanovený splátkový kalendář ,může podnikat v procentuelním paušálním režimu?
  Díky s pozdravem Fochr J.

  Jiří
  6. 8. 2022 13:48
 • ochranná známka

  Dobrý den,
  zajímá mě problematika okolo prodeje ochranné známky.
  Děkuji za odpověď.
  Lapáčková

  Věra
  10. 2. 2022 10:36
 • Zamítnutí žádosti o paušální daň

  Dobrý deň,

  rozhodla som sa v roku 2022 vstúpiť do daňového paušálneho režimu, oznámenie som podala cez webovú aplikáciu finančnej správy (https://ouc.financnisprava.cz/osvcpp/form/danovySubjekt), všetko som riadne vyplnila, dokonca v predstihu. Bohužiaľ mi až neskoro po termíne pre prihlásenie prišlo do datovej schránky "Oznámení o nesplnění podmínek pro vstup do paušálního režimu". Bohužiaľ toto prišlo neskoro a preto som nemala žiadnu šancu situáciu riešiť. V dopise je nasledujúce odôvodnenie "Vzhledem k tomu, že výše uvedený daňový subjekt nebyl registrován k dani z příjmů jakožto poplatník daně z příjmů a nepodal nejpozději v poslední den lhůty pro podání Oznámení o vstupu do paušálního režimu, t.j. do 10.01.2022 přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob, nedošlo ke vstupu do paušálního režimu." Vzhľadom k tomu, že dane už roky platím a že mám v ČR živnosť od roku 2013, nechápem, ako by som nemohla byť registrovaná k dani z príjmu. Je možné sa proti niečomu takému odvolať? Myslím si, že všetky podmienky pre paušálny režim splňujem a že rozhodnutie nastalo na základe omylu. Pdf s kompletným znením textu rada prepošlem. Ocenila by som radu s formuláciou odvolania aj s tým, kam odvolanie smerovať.

  Ďakujem,

  S pozdravom a prianím pekného dňa,
  Darmová

  Barbora
  1. 2. 2022 12:13
 • dotaz ohledně nároku na podporu Covid 21

  Dobrý den,
  dne 14. 2. 2020 jsem odkoupila nefungující s.r.o., založené v roce 2014. Změnila jsem sídlo, název společnosti, změnila se jednatelka i sortiment maloobchodní prodejny. Zůstalo IČO a DIČ. Před koupí jsem v této společnosti vůbec nefigurovala, původní jednatelka nefiguruje ve společnosti nyní.
  Žádala jsem o podporu Covid 21, bohužel mi nechtějí uznat začátek podnikání v roce 2020, protože nejsem nová společnost. Společnost před prodejem měla ve srovnávacím období nulový obrat, a po zakoupení mnou, vzhledem k situaci na jaře 2020, se mi podařilo novou prodejnu otevřít až v červenci. Takže jsem v 1. čtvrtletí 2020 měla také obrat 0. Od otevření 8.7.2020 jsou obraty, ne vysoké, vždy chvíli trvá, než se prodejna rozjede. Prodejnu jsem byla donucena zavřít v říjnu, pak znovu na konci prosince. I tak jsem měla obrat za loňský rok cca 180 tis., bohužel až od července. Od ledna 2021 jsem na nule.
  Mám nárok na kompenzaci, přestože nejsem nová společnost, ale začala jsem podnikat v roce 2020, nebo mají úředníci pravdu?
  Prosím o odpověď, snaží se mě donutit, abych žádost stáhla, jinak mi ji prý zamítnou. Což mi přijde podezřelé.
  Děkuji, krásný den přeji. Hladíková, Čarovný les s.r.o.

  Adriena
  8. 6. 2021 13:18
 • Výhradní zastoupení

  Dobrý den,

  nakupuji zboží v Polsku ze skladu. Sklad nakupuje zboží od výrobce v Polsku.
  U nás toto zboží prodává firma, která má u výrobce v Polsku obchodní zastoupení. Můžu zboží nakupovat v Polsku a prodávát na svých stránkách?

  Jana
  4. 3. 2021 13:34
 • Rodinná firma

  Dobrý den,
  potřeboval bych poradit, jak založit rodinnou firmu a co všechno je k tomu třeba.
  Manželka provozuje restauraci jako OSVČ. Pomáhá jí syn a jeho manželka jako brigádníci. Nyní se chci zapojit i já. Chtěli bychom vytvořit rodinnou firmu nebo s.r.o. a upravit vzájemné pracovní vztahy, aby bylo vše podle zákona správně. Syn s manželkou plánují stavět rodinný dům a jako brigádníci by zřejmě na hypotéku nedosáhli.

  Děkuji za odpověď.

  Igor Tomek
  Brno
  tel.: 733621004
  igortomek@seznam.cz

  Igor
  15. 1. 2021 14:39
 • Reklamace nového automobilu pořízeného na firmu - OSVČ

  Dobrý den,

  jak lze postupovat v případě reklamace automobilu, který si zakoupil podnikatel pro své podnikatelské účely?
  Přítel podniká jako malíř a pořídil si nové auto Ford na firmu u autorizovaného prodejce. Automobil byl na zakázku. Ve smlouvě si také zařídil prodlouženou záruku, auto je tedy stále v záruce.
  Již ale po krátkém užívání se začaly objevovat různé vady, s kterými neustále jezdil do autorizovaného servisu. Do současnosti (cca 2 roky) se stále nějaké problémy objevují, vždy ale jiné, nikoliv 3x stejná vada.
  V servisu už se s přítelem nechtějí moc bavit, ale přítel přestal autu věřit. Potřebuje jej k podnikání, ale každou chvíli nastane nějaký problém a musí opět do servisu........

  Lze v tomto případě (podnikatel) odstoupit od kupní smlouvy? Lze požadovat vrácení plné částky peněz, nebo se částka nějak snižuje?

  Přítel se snaži situaci stále řešit po dobrém, ale já vidím, že to nemá řešení ani konce a častěji s autem jezdí do servisu než do práce......

  Děkuji za odpověď,
  Němečková Alena

  Alena
  20. 8. 2020 12:51

Položte nový dotaz

Upozornění
 • Dotaz je zpoplatněn

  Minimální částka za odpověď je 299 Kč, přesnou výši dle náročnosti dotazu obdržíte na Vámi zadaný email.
Platby zajišťuje: Barion
 • Povolené značky XHTML: a, br, code, em, li, ol, p, pre, q, strong, sub, sup, ul
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).