Hlavní navigace

Čínský e-shop Temu používá manipulativní praktiky. dTest na něj podává stížnost

17. 5. 2024

Sdílet

17.5.24 2x/ Čína, e-shop, čínský, zahraniční, Asie Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Čínské online tržiště Temu, které od loňska působí také v České republice, je trnem v oku nejen tuzemských e-shopů, ale i spotřebitelské organizace dTest. Ta na ni nyní podává stížnost. A není sama. 

Proti Temu se ozývají také další členové skupiny spotřebitelských organizací pod záštitou Evropské spotřebitelské organizace (BEUC). Temu podle nich ve velkém porušuje právo na ochranu spotřebitele.

Spotřebitelské organizace včetně českého dTestu podaly stížnost na e-shop Temu Přečtěte si také:

Spotřebitelské organizace včetně českého dTestu podaly stížnost na e-shop Temu

Temu a celá řada pochybení

Temu má v EU měsíčně více než 75 milionů uživatelů. Těm často neposkytuje zásadní informace týkající se prodeje, ať už jde o prodávající či samotné výrobky. Neposkytuje také dostatečné informace o svých doporučovacích systémech a o tom, která kritéria a jakým způsobem vedou k navrhování určitých výrobků. 

Máte zkušenost s čínským e-shopem Temu?

Jak upozorňuje spotřebitelský server dTest, na online tržišti se vyskytují také manipulativní praktiky. Ty jsou známé jako dark patterns, které se snaží spotřebitele přimět utratit více, než měli původně v úmyslu. Dalším problémem je, že Temu nezajišťuje dostatečnou sledovatelnost prodávajících, proto spotřebitelé často neví, u koho nakupují, případně na něj nemají jiný kontakt než adresu sídla v Číně.

Server dTest podal v rámci ČR stížnost Českému telekomunikačnímu úřadu. Ten by měl po posouzení stížnost postoupit koordinátorovi digitálních služeb v Irsku, kde má Temu místo usazení. Podnět ke kontrole dala už na konci března tohoto roku Asociace pro elektronickou komerci, a to k České obchodní inspekci. 

Temu porušuje zákony, stěžují si u ČOI tuzemské e-shopy Přečtěte si také:

Temu porušuje zákony, stěžují si u ČOI tuzemské e-shopy

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).