Hlavní navigace

Do teď jsem vydělávali na stát, ode dneška vyděláváme na sebe

11. 6. 2024

Sdílet

11.6.24 4*/ schváleno, žena, dobrá zpráva, počítač Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Dnes, 11. června 2024, je tzv. Den daňové svobody. Na pokrytí letošních veřejných výdajů jsem pracovali a podnikali 162 dní.

Den daňové svobody vyhlašuje již 25 let Liberální institut. Po koronavirových letech, kdy byl Den daňové svobody až na konci června, je pozitivní, že se posouvá směrem k začátku roku, což znamená méně přerozdělování a více peněz v našich kapsách. Sice bychom si přáli rychlejší posun, ale pravdou je, že oproti pandemickým rokům 2020 a 2021 je Den daňové svobody o dva týdny dříve a přerozdělování o desetinu menší, uvádí ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Češi pracují pro stát do června. Které státy Evropské unie jsou na tom hůře? Přečtěte si také:

Češi pracují pro stát do června. Které státy Evropské unie jsou na tom hůře?

Jak upřesňuje Liberální institut, Den daňové svobody představuje pomyslnou hranici, jež rozděluje kalendářní rok do dvou období – v části roku do Dne daňové svobody je třeba vydělat na pokrytí výdajů státních a veřejných institucí. Toto virtuální období 100% zdanění končí Dnem daňové svobody, od kterého vyděláváme sami pro sebe a o vydělaných penězích si rozhodujeme podle vlastního uvážení. Za každých 20 tisíc Kč, které si necháme na vlastní spotřebu, stát přerozdělí dodatečných 15 785 Kč. 

Daně jsou podle vás v ČR...

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).