Hlavní navigace

Jaká je nejnižší věková hranice pro podnikání?

11. 6. 2024

Sdílet

11.6.24 3x/ Studentka, brigáda, slečna, dívka Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Pro start podnikání je třeba splnit celou řadu podmínek. Patří mezi ně i věková hranice budoucího podnikatele. V kolika letech lze s byznysem začít?  

S podnikáním v České republice mohou začít i nezletilí. Potřebují k tomu však, aby dal alespoň jeden z rodičů souhlas. Pokud dá k podnikání souhlas, stává se nezletilý způsobilý k jednáním, která jsou s činností spojena. K platnosti souhlasu je však nutné dodat také přivolení soudu, kterým je přiznána svéprávnost. 

Je mu teprve 18 let a už úspěšně podniká. Tady je jeho příběh Přečtěte si také:

Je mu teprve 18 let a už úspěšně podniká. Tady je jeho příběh

Žádost o přivolení soudu

Žádost o přivolení soudu mohou podávat jak nezletilí, tak jejich rodiče. A to u soudu v místě bydliště nezletilého. Proces u soudu je v každém jednotlivém případě individuální. Nelze tedy s přesností popsat, jak bude proces probíhat.

Nezletilý musí dokázat, že je dostatečně vyspělý, je schopen se samostatně rozhodovat, má jasné představy o provozování živnosti nebo firmy. Jestliže nezletilý soud přesvědčí o tom, že je schopen se sám živit, je schopen obstarat své záležitosti, a pokud dosáhl věku šestnácti let, soud návrhu vyhoví. Kladné soudní rozhodnutí nahrazuje dosažení osmnáctého roku věku jako zákonnou podmínku pro zahájení podnikání, kterou ve svém § 6 vyžaduje živnostenský zákon. 

Podnikatelem před 18. narozeninami. Jak na to? Přečtěte si také:

Podnikatelem před 18. narozeninami. Jak na to?

Před 18. rokem života může pak požádat třeba o vydání podnikatelského oprávnění, založit si bankovní účet, pronajímat prostory k provozování své činnosti, spravovat majetek a finance firmy nebo provádět další úkony s podnikáním související.

Je podle Vás v pořádku, že mohou podnikat i děti?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).