Hlavní navigace

Dvě tři špatné zkušenosti s vaším e-shopem a jste na seznamu rizikových

10. 2. 2023

Sdílet

12.5.23 2*/žena, e-shop, počítač, zděšení, šok Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Provozovatelé e-shopů mají celou řadu zákonných povinností, které musí dodržovat. Pokud se tak neděje, mohou se objevit na seznamu rizikových e-shopů. 

Nákup na internetu stále přináší mnohá úskalí. Neustále se objevují nové internetové obchody, se kterými mají spotřebitelé nepříjemné zkušenosti. Takovou špatnou zkušeností může být například obtížná vymahatelnost spotřebitelských práv. 

Přeprodávali zboží z Číny, zákazníkům to nesdělili. Za klamavé jednání zaplatí Přečtěte si také:

Přeprodávali zboží z Číny, zákazníkům to nesdělili. Za klamavé jednání zaplatí

Podezřelé internetové obchody se mohou objevit na seznamu rizkových e-shopů. Ten poskytuje Česká obchodní inspekce. Pro provozovatele může přinášet takové začlenění velké nepříjemnosti. 

Jak uvádí ČOI na svých webových stránkách, e-shopy mohou být zařazeny na seznam rizikových především z následujících důvodů:

  • Z webových stránek není zřejmé, kdo je provozovatelem e-shopu, tedy s kým spotřebitel uzavírá smlouvu a vůči komu může uplatňovat svá práva.
  • E-shop nezveřejňuje obchodní podmínky, případně obsah obchodních podmínek hrubě odporuje právním předpisům.
  • Česká obchodní inspekce registruje vysoký počet stížností, které se internetového obchodu týkají.
  • Provozovatel internetového obchodu s Českou obchodní inspekcí opakovaně nespolupracuje v rámci mimosoudního řešení spotřebitelských sporů (ADR).
  • Provozovatel internetového obchodu byl Českou obchodní inspekcí opakovaně sankcionován pro porušení právních předpisů na úseku ochrany spotřebitele.
  • Internetový obchod je provozován subjektem se sídlem mimo členské státy Evropské unie, ačkoliv internetový obchod může u spotřebitelů vzbuzovat dojem, že je provozován subjektem se sídlem v České republice nebo Evropské unii, např. e-shop v českém jazyce je provozován subjektem se sídlem v Číně. 
  • Spotřebitelé nemohou uplatňovat svá práva, nebo je tato možnost významně ztížena.
  • S provozovatelem internetového obchodu je vedeno insolvenční nebo jiné obdobné řízení, provozovatel se nachází v likvidaci.

Podezřelé internetové obchody přibývají na seznam každým dnem. U jednotlivých adres je pak uveden důvod, proč jej Česká obchodní inspekce nedoporučuje. 

Novela občanského zákoníku nabyla účinnosti. Co se pro e-shopy mění? Přečtěte si také:

Novela občanského zákoníku nabyla účinnosti. Co se pro e-shopy mění?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).