Hlavní navigace

Kontrola může přijít také v den, kdy je neschopenka ukončena

21. 2. 2023

Sdílet

20.11.23 /3x/ žena, kontrola, šok, zděšení, kukátko Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Na zaměstnance, který je práce dočasně neschopný, tedy na neschopence, může dorazit kontrola. Vzhledem k tomu, že během prvních 14 dnů vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, v této době může kontrolu provést on. 

Pokud zaměstnavatel zjistí, že je nedodržován léčebný režim, řeší se postih podle  zákoníku práceKdyž zaměstnanec v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti poruší povinnosti, které jsou součástí režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, může zaměstnavatel se zřetelem na závažnost porušení těchto povinností náhradu mzdy nebo platu snížit nebo neposkytnout.

Kontrola na neschopence: Co nastane, pokud nemocného doma nezastihne? Přečtěte si také:

Kontrola na neschopence: Co nastane, pokud nemocného doma nezastihne?

Od 15. dne náleží nemocenské hrazené Českou správou sociálního zabezpečení. To lze očekávat kontrolu právě z tohoto úřadu. Pokud pracovníci OSSZ nemocného nezastihnou na uvedené adrese, vyzvou ho písemným oznámením, aby kontaktoval OSSZ. Pokud se prokáže porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce, zahájí OSSZ správní řízení, jehož výsledkem může být rozhodnutí o krácení nebo odejmutí nemocenského, tzv. postih.

Kdy může dorazit kontrola na neschopence? 

Kontrola, ať už ze strany zaměstnavatele či sociálky, může přijít kdykoli. Dokonce i opakovaně. Nezáleží ani na denní dobu. Objevit se může brzy ráno i v pozdních hodinách, v pracovní dny, ale i o víkendu či státním svátku. 

Může kontrola na neschopence dorazit v jakoukoliv denní i noční dobu? Přečtěte si také:

Může kontrola na neschopence dorazit v jakoukoliv denní i noční dobu?

Zaměstnanci se mylně domnívají, že je kontrola nemůže navštívit v den, kdy už neschopenku končí. Tedy v den, kdy jsou tzv. uschopněni. Což je také situace, kterou řešil jeden ze čtenářů serveru Podnikatel.cz a dožadoval se potvrzení správnosti jednání. Je to však skutečně tak, kontrola může přijít i v den ukončení neschopenky.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).