Hlavní navigace

Kuřácké přestávky? Zjistěte, jaké jsou povinnosti zaměstnavatele

23. 2. 2024

Sdílet

23. 2. 24 / 1x / kouření, kuřák, podnikatel, práce Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Mezi zaměstnanci se mohou nacházet lidé, kteří kouří a pracovní dobu nevydrží bez cigarety. Zaměstnavatel si proto musí být vědom toho, jaké má v této souvislosti povinnosti a co kuřákům může a nemůže dovolit.

Jak píšou Finance.cz, problematika kouření na pracovišti vychází ze zákoníku práce. Ten v § 106 jasně definuje, že zaměstnanec je povinen nekouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Je-li tedy pracovní kolektiv namíchaný z kuřáků i nekuřáků, je kouření na pracovišti s ohledem na nekuřáky zakázáno. Zaměstnavatel by tak kouření mohl na pracovišti povolit jen v takovém případě, že by na pracovišti pracovali jen kuřáci. Tato podmínka ovšem ve většině případů splněna nebude.

Zároveň je povinností zaměstnavatele, aby dodržování zákazu kouření kontroloval.

Je na rozhodnutí zaměstnavatele, zda ve svých prostorách zřídí i kuřáckou místnost. Pokud tak učiní, musí tuto kuřáckou část označit grafickou značkou „Kouření povoleno“, jejíž podobu přímo upravuje zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který rovněž vymezuje, co všechno se řadí mezi tabákové výrobky. Zároveň by kuřácká místnost měla splňovat zákonné podmínky odvětrávání.

Výjimku nemají ani elektronické cigarety, jejich používání je na pracovištích zakázáno rovněž.

Zároveň zákon vymezuje pracoviště, kde je zákaz kouření povinný nezávisle na tom, zda jsou zaměstnanci kuřáci, či ne. Jde především o orgány státní správy, školy, kulturní a zdravotnická zařízení.

Zaměstnanci mají během obvyklé pracovní doby nárok na třicetiminutovou přestávku, která se zaměstnavatelem nijak nesouvisí a zároveň není ani proplacená. Zaměstnanec tedy může strávit tuto dobu podle svých představ. Může také opustit areál zaměstnavatele. Tuto přestávku může rovněž využít i ke kouření, buď ve zřízené kuřárně, nebo mimo zaměstnavatelův areál.

V některých případech mohou zaměstnavatelé ještě k této zákonné pauze povolit i tzv. kuřácké přestávky. Tato doba už je ale nenároková a zaměstnavatel může po zaměstnanci požadovat její napracování. (Finance.cz)

Zaměstnanec porušuje zákaz kouření na pracovišti. Jak jej lze potrestat? Přečtěte si také:

Zaměstnanec porušuje zákaz kouření na pracovišti. Jak jej lze potrestat?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).