Hlavní navigace

Daň z nemovitostí byste měli zaplatit do pátku, lze se ale beztrestně opozdit

29. 5. 2024

Sdílet

29.5.24 /3x/ Muž, termín, čas, datum, spěch, deadline Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

V pátek 31. května vyprší lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Pokud to nestihnete, nic se neděje, daň můžete beztrestně zaplatit ještě v pondělí 3. června.

Daň se platí do konce května

Většina poplatníků musí daň z nemovitých věcí zaplatit do 31. května. Pokud výše daně překročí 5000 korun, je možné ji rozložit do dvou stejně vysokých splátek, přičemž první je nutné uhradit do konce května a druhou do 1. prosince. Výjimku mají zemědělci a chovatelé ryb, kteří musí daň či první část daně doplatit do 1. září. Případným druhým termínem zůstává 1. prosinec.

Lze se beztrestně opozdit

U doplatku daně se lze nicméně beztrestně o několik dnů opozdit. Úrok z prodlení se totiž začíná počítat až od čtvrtého dne, který následuje po dni splatnosti, tedy od úterý 4. června. Výše úroku z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené ČNB platné pro první den příslušného kalendářního pololetí (k 1.1.2024 činila 6,75 %) zvýšené o 8 %. Celkově tedy 14,75 %.

Zároveň navíc platí, že úrok se nepředepíše a nevzniká povinnost jej uhradit, nepřesáhne-li v úhrnu u jednoho druhu daně u jednoho správce daně za jedno zdaňovací období nebo za jeden kalendářní rok u jednorázových daní částku 1000 Kč. Pokud tak máte například zaplatit daň ve výši 3000 Kč, lze se fakticky opozdit s platbou o mnoho měsíců, aniž byste museli platit úrok z prodlení (roční úrok z 3000 Kč je 443 Kč).

Jakým způsobem obvykle hradíte daň z nemovitých věcí?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).