Hlavní navigace

Nemocenské pojištění OSVČ v paušálním režimu: Jaké jsou měsíční zálohy?

7. 3. 2023

Sdílet

7.3.23 4krát/žena dotaz, tápe, zamyšlení Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Nemocenské pojištění je pro OSVČ nepovinné. Hradí si ho tedy dobrovolně. Jak je to v případě, že je OSVČ plátcem paušální daně? Kolik uhradí v jednotlivých pásmech? 

OSVČ, která je v paušálním režimu, se může přihlásit k dobrovolnému nemocenskému pojištění. Učiní tak společně s oznámením o vstupu do paušálního režimu nebo kdykoliv během doby, po kterou platí paušální daň. Pokud byla OSVČ účastna nemocenského pojištění již před vstupem do paušálního režimu, nic se nemění a zůstává i nadále účastna.

Některé OSVČ musí podat daňové přiznání, i když loni platily paušální daň Přečtěte si také:

Některé OSVČ musí podat daňové přiznání, i když loni platily paušální daň

Paušální daň neobsahuje nemocenské pojištění

OSVČ v paušálním režimu hradí pravidelné paušální zálohy. Nemocenské pojištění však není součástí těchto záloh. Je nutné je hradit samostatně ve lhůtě splatnosti na účet příslušné OSSZ a se správnou identifikací (variabilním symbolem).

OSVČ v paušálním režimu si výši nemocenského pojistného určuje sama svou platbou, a to v rozmezí minimální výše vyměřovacího základu platné pro daný rok a maximální výše vyměřovacího základu.

Maximální vyměřovací základ OSVČ, která je účastna paušálního režimu, je roven měsíčnímu vyměřovacímu základu pro důchodové pojištění OSVČ ve zvoleném paušálním pásmu. Maximální vyměřovacího základu pro nemocenské pojištění je stanoven pro kalendářní měsíce, ve kterých je OSVČ v paušálním režimu, a to i v případě, že daň této OSVČ nebude rovna paušální dani a OSVČ bude povinna za daný kalendářní rok podat přehled, uvádí Česká správa sociálního zabezpečení. 

Zvýší se minimální platba na nemocenské pojištění OSVČ Přečtěte si také:

Zvýší se minimální platba na nemocenské pojištění OSVČ

Maximální platba nemocenského pojistného OSVČ v paušálním režimu se liší dle zvoleného paušálního pásma, kdy pro rok 2023 činí:

  1. pásmo – 244 Kč (maximální VZNP OSVČ: 11 594 × 0,021),
  2. pásmo – 536 Kč (maximální VZNP OSVČ: 25 500 × 0,021),
  3. pásmo – 819 Kč (maximální VZNP OSVČ: 39 000 × 0,021).

OSVČ v paušálním režimu musí platit paušální zálohy i za ty kalendářní měsíce, ve kterých po celý kalendářní měsíc měla nárok na výplatu nemocenské dávky (nemocenského, peněžité pomoci v mateřství, dlouhodobého ošetřovného). OSVČ v paušálním režimu není osvobozena od placení paušálních záloh za tyto měsíce. Pojistné při nároku na výplatu nemocenské dávky po celý měsíc však platit nemusí.

Velký manuál k paušální dani: Kolik činí, jaké jsou podmínky a dokdy se přihlásit? Přečtěte si také:

Velký manuál k paušální dani: Kolik činí, jaké jsou podmínky a dokdy se přihlásit?

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).