Hlavní navigace

Nesprávné odměny za práci, nedodržování pracovní doby a další prohřešky chlebodárců

8. 8. 2023

Sdílet

22.1.24 5*/ Úřednice, žena, apel, podnikatelka, upozornění Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed

Až 180 milionů za porušení pravidel zaplatí zaměstnavatelé, na které si došlápla inspekce práce. Na řadu z nich dorazily kontroly na základě udání. 

Jen za první půlrok provedla inspekce práce u zaměstnavatelů 11 044 kontrol. Zaměřeny byly na dodržování bezpečnosti práce na pracovištích a bezpečný provoz vyhrazených technických zařízení, na dodržování pracovních vztahů a podmínek, na odhalování nelegálního zaměstnávání  a na oblast zaměstnanosti. Porušení právních předpisů bylo zjištěno u více něž 50 procent ze všech dokončených kontrol.

5 úřadů, na jejichž kontrolu se podnikatelé mohou nejčastěji „těšit“ Přečtěte si také:

5 úřadů, na jejichž kontrolu se podnikatelé mohou nejčastěji „těšit“

Celkem bylo u zaměstnavatelů při kontrolách zjištěno 18 217 nedostatků, přičemž 10 844 z nich bylo zjištěno v oblasti bezpečnosti práce a vyhrazených technických zařízení, 3 821 nedostatků bylo zjištěno při kontrolách v oblasti pracovních vztahů a podmínek, 3 552 porušení v oblasti zákona o zaměstnanosti, uvádí inspekce. 

Kde zaměstnavatelé nejvíce porušují pravidla? 

Nejčastěji se zaměstnavatelé dopouštěli porušení právních předpisů v oblasti vyhledávání a řízení rizik spojených s možným ohrožením života a zdraví zaměstnanců. Při kontrolách dodržování pracovněprávních předpisů oblastní inspektoráty práce nejčastěji zjišťovaly u zaměstnavatelů porušování povinností v oblasti odměňování, při sjednávání a ukončování pracovního poměru a při dodržování pracovní doby zaměstnanců.

Zaměstnanci mohou na svého šéfa poslat kontrolu anonymně

Pokud se zaměstnanec domnívá, že jsou zaměstnavatelem porušovány pracovněprávní předpisy, může podat podnět k provedení kontroly přímo na příslušném oblastním inspektorátu práce nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce. 

Počet udání narůstá.Za prvních 6 měsíců roku 2023 přijaly orgány inspekce práce celkem 3027 podnětů ke kontrole. Zatímco za celý loňský rok to bylo přes 5 tisíc udání. Často šlo například o kombinaci pracovněprávních vztahů s bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovištích, resp. nelegální zaměstnávání.

Na zaměstnavatele přišlo za minulý rok přes 5 tisíc udání Přečtěte si také:

Na zaměstnavatele přišlo za minulý rok přes 5 tisíc udání

V prvním pololetí roku 2023 oblastní inspektoráty práce uložily zaměstnavatelům za porušení právních předpisů 1833 pokut v souhrnné výši 180 822 500 Kč.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).