Hlavní navigace

Revoluce v posílání peněz: Nově už nebudete muset znát číslo účtu příjemce

30. 5. 2022

Sdílet

30.5.22 /2x/ Účetní, změny, kancelář, právo Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Od příštího roku se chystá revoluce ve způsobu posílání plateb na cizí účet. Nově už nebude nutné znát číslo účtu toho, komu chcete peníze poslat. Vystačíte si s jeho telefonním číslem.

Nově nebude nutné znát číslo účtu příjemce

Česká bankovní asociace (ČBA) by ve spolupráci s Českou národní bankou (ČNB) měla od roku 2023 spustit novou službu tzv. plateb na kontakt, která zjednoduší posílání peněz mezi lidmi. Nově bude možné poslat peníze na cizí účet pouze se znalostí telefonního čísla jeho majitele. Díky registru čísel účtů spárovaných s mobilními čísly jejich majitelů se banka odesílatele po zadání platby s registrem spojí a na základě telefonního čísla příjemce získá číslo jeho bankovního účtu, na který poté platbu odešle.

Podobné služby již fungují v zahraničí, kde jsme se inspirovali – například v USA, Lotyšsku nebo na Slovensku. Předpokládáme, že službu budeme moci spustit od nového roku, pokud testování neodhalí nečekané komplikace a budou připraveny i jednotlivé banky, které se v současné době na projektu podílejí. Začínáme s mobilními čísly, ale do budoucna by se systém mohl rozšířit i o další možné kontakty pro párování s číslem účtu jako například o emailové adresy, uvedl člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek, který dohlíží na sekci řízení rizik a podpory obchodů, který projekt na straně ČNB řídí.

Novinka by měla přinést méně chyb

Projektu se zatím účastní devět bank. Platby budou moct takto dostávat klienti, kteří se k jejímu využívání přihlásí prostřednictvím své banky a provážou své telefonní číslo s číslem svého účtu. 

Kopírováním nebo přepisováním čísla účtu často dochází ze strany klientů k chybám, které banky musí následně řešit. V lepším případě chybně zadané číslo účtu neexistuje, což umí systémy bank odhalit. Bohužel se ale stává, že zadáním třeba nesprávného kódu banky peníze dorazí na úplně cizí konto. Od plateb na kontakt si vedle většího pohodlí pro klienty slibujeme méně takových omylů a další urychlení platebního styku, uzavřel Tomáš Hládek, expert ČBA pro platební styk.

Nové články do mailu

Odesíláme každý den nebo každý týden. Odebírejte i zcela nový newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).