Hlavní navigace

Vláda zasáhla: Od března je zakázán prodej výrobků s HHC

22. 2. 2024

Sdílet

Edibles Autor: Depositphotos

Počet přibývajících otrav spojených s takzvanými edibles, tedy výrobky, které připomínají bonbóny a obsahují HHC, HHC-O nebo THCP, vedl k rozhodnutí vlády zařadit tyto látky mezi nelegální drogy.

Jak píše Vitalia.cz, prodej tří syntetických kanabinoidů skončí nejdříve 1. března 2024. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Podle něj bude záležet na tom, jak rychle ČR zákaz zkonzultuje u evropských úřadů, s nimiž koordinuje drogovou politiku.

Rozhodnutí vlády znamená, že v ČR bude nelegální jak obchodování, tak držení a užívání nových syntetických kanabionidů hexahydrokanabinol (HHC), he­xahydrokanabinol-O-acetát (HHC-acetát, HHC-O) a tetrahydrokanabiforol (THCP), a to v jakékoliv podobě. Obchodníci se proto již nebudou moci schovávat ani za sběratelské předměty, ani za prodejní automaty.

Nejspíš jde ale o dočasný zákaz. Podle ministra by částečné nakládání a prodej mohly být uvolněny od ledna 2025. To už by měla být v platnosti nová skupina tzv. psychomodulačních látek, jež by umožňovala prodávat některé látky ovlivňující centrální nervovou soustavu dospělým.

Zařazení na seznam omamných a psychotropních látek vyšel ministrovi Vlastimilu Válkovi napodruhé. Loni v červenci jeho návrh ostatní ministři shodili ze stolu s tím, že lepší než zákaz bude vznik samostatné kategorie tzv. psychomodulačních látek. Jenže novela, jež by její vznik umožňovala, ještě neprošla ani Sněmovnou, ačkoliv v tuzemsku přibývá otrav.

Toxikologické informační středisko eviduje od června roku 2022 do 4. 2. 2024 170 případů intoxikace převážně dětí a mladistvých, uvádí důvodová zpráva k návrhu nařízení vlády. (Vitalia.cz)

Cigarety podraží. Ode dneška platí vyšší spotřební daň na tabákové výrobky Přečtěte si také:

Cigarety podraží. Ode dneška platí vyšší spotřební daň na tabákové výrobky

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).