Hlavní navigace

Ženy chtějí při rodičovské dovolené pracovat. Co je překážkou?

16. 5. 2024

Sdílet

16.5.24/2x/Matka, rodič, rodičovská dovolená Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Z průzkumu platformy Mumdoo a poradensko-technologické společnosti Deloitte vyplynulo, že jen 45 % žen na mateřské nebo rodičovské pracuje, přestože o minimálně částečný úvazek projevily zájem.

Jak píše CFOworld.cz, podle loňských statistik pečuje o děti do čtyř let věku v České republice přes 350 tisíc osob. Klíčová je pro ně možnost pracovat z domova a bez pevné pracovní doby, ne všechny profese to ale umožňují. Skloubit péči o dítě a alespoň částečný pracovní úvazek umožňuje například profese účetní, především díky časové flexibilitě a moderním technologiím.

Čas v domácnosti s malými dětmi podle odhadů v současnosti tráví přibližně 74 tisíc osob na mateřské a 283 tisíc lidí na rodičovské dovolené. Dlouhodobý věkový průměr prvorodiček se každým rokem zvyšuje, a tak přibývá žen, které během rodičovské dovolené chtějí pracovat. Čeští zaměstnavatelé to ale neumožní ani polovině z nich, jak vyplývá ze zářijové studie platformy Mumdoo a poradensko-technologické společnosti Deloitte. Pouze 45 % osob, které pečují o děti, dostalo alespoň částečný pracovní úvazek.

Možnost pracovat bez pevně dané pracovní doby a nutnosti docházet pravidelně do zaměstnání je pro ženy na mateřské a rodičovské dovolené klíčová. Těch výzev, se kterými se rodiče malých dětí musejí vypořádat je hned několik. První spočívá v péči o dítě – z našeho vyplynulo, že 61 procent žen s dítětem mladším dvou let má pouze nárazové nebo žádné hlídání. Z toho vyplývá, že i pokud by si přály pracovat, tak je to pro ně obtížné a mohou tak dělat pouze při spánku dítěte, vysvětluje Kristýna Cejnarová, zakladatelka platformy Mumdoo, která propojuje firmy s matkami na rodičovské dovolené.

To potvrzuje i Veronika Hegerová, jedna z matek pracujících na rodičovské dovolené. Dát dohromady péči o děti a práci je opravdu náročné, pracovat se dá opravdu jen v mezičase. I proto musely pracovní povinnosti většinou počkat až na večer, kdy potomci usnou. Je to takový dvousměnný provoz, usmívá se. 

Pracuje jako účetní, což je profese, kterou mnozí považují jako jednu z nejflexibilnějších na trhu práce, a to jak z hlediska času, tak prostoru. Naše zkušenosti hovoří o tom, že mnoho matek pracujících v tomto odvětví pokračuje v práci i během rodičovské dovolené. Objem práce si škálují počtem účtovaných firem, takže když je dítě mladší tak často účtují pár menších firem a postupem času si objem práce navyšují, tvrdí Jan Štacha, zakladatel účetního programu Evala.

Je délka rodičovské dovolené dostatečná?

Takový přístup ale nemá většina zaměstnavatelů, což potvrzují i statistiky Eurostatu. Aktuální data hovoří o tom, že Česká republika má v porovnání s evropským průměrem jeden z nejnižších podílů zkrácených úvazků vůči celkové zaměstnanosti, pouze 6,2 %. Společně se Slovenskem a Polskem je na samém chvostu unijní sedmadvacítky. 

Drtivá většina žen navíc podle Cejnarové nepůsobí během rodičovské dovolené u svého původního zaměstnavatele. Problém většinou není v tom, že by jejich původní zaměstnavatel nenabízel práci, ale spíše není schopen nastavit ve firmě fungující a flexibilní systém, který by to umožňoval a šel naproti těm, kdo pracovat chtějí, uvádí Cejnarová. (CFOworld.cz)

Jurečka mystifikuje. Stát netuší, zda díky slevám nějaké částečné úvazky vznikly Přečtěte si také:

Jurečka mystifikuje. Stát netuší, zda díky slevám nějaké částečné úvazky vznikly

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).