Hlavní navigace

5 užitečných tipů, jak šetřit tepelnou energii ve firmě

11. 11. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Topná sezóna vždy zasáhne do rozpočtů firem. Přinášíme tipy, jak spotřebu tepla snížit, aby ten zásah nebyl tak velký a hlavně, aby to zaměstnanec nepocítil.

Topná sezóna je v plném proudu. Radiátory ve vaší firmě už nějakou dobu jedou na plné obrátky. Tepelná pohoda vašich zaměstnanců je důležitá, ale neměla by negativně ovlivnit vyúčtování a platby za energie. Připravili jsme pro vás několik osvědčených tipů, díky kterým snížíte spotřebu tepla, aniž byste vytvořili nepříjemné pracovní prostředí.

Začněte správnou regulací 

Před každou topnou sezónou (případně v jejím průběhu) je vhodné zkontrolovat stav otopné soustavy a provést běžnou údržbu (jako je například odvzdušnění radiátorů). Zkontrolovat byste rozhodně měli nastavení regulace vytápění. Právě v tom totiž nejčastěji chybují podnikatelé i domácnosti.

Čtěte také: 5 podnikatelských matadorů radí: Jak snížit množství neproplacených faktur


Autor: 329515

Nevhodně nebo chybně nastavená regulace přispívá ke zbytečné ztrátě tepelné energie. Objekt je totiž v takovém případě vytápěn na vyšší teplotu, než je ve skutečnosti potřeba. Budova, hala nebo sklad tak nevyužívá vnitřní tepelné zisky a vytápění je tudíž nerovnoměrné. To se může projevit třeba tím, že na severní straně je chladno, zatímco na jižní části je naopak příliš horko. 

Čtěte také: Který podnikatelský účet je pro vás nejvhodnější? Nabízíme srovnání

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Představte si třeba obchod, kde je v provozu celá řada světel, která produkují velké množství tepla. Aby toto teplo přispělo k vytápění obchodních prostor, je třeba ztlumit výkon otopné soustavy. V opačném případě totiž dojde k přetápění prostoru a teplo se zbytečně vyvětrá. 

Větrejte chytře

Když už jsme zmínili větrání, chvilku se u něho zastavme. Nikdo z nás nechce v zimě přicházet o drahé teplo neúsporným otevřením oken. Na druhou stranu, pracovat v místnosti, kde je vydýchaný vzduch, se nedá – lidé si mohou stěžovat na únavu, bolesti hlavy. Bez větrání se prostě ani v zimě neobejdete. Výměnu vzduchu ale provádějte s rozmyslem. 

V zimních měsících dbejte na správné zásady větrání. Okna otevírejte častěji, větrejte intenzivně a krátce (například 5 až 10 minut). Za tuto dobu se vzduch v místnosti vymění, osvěží, nedojde ale k výraznějšímu poklesu teploty. Pokud chcete větrat sofistikovaněji, můžete využít měřiče koncentrace vydýchaného oxidu uhličitého a větrání přizpůsobit aktuální situaci. V budovách s velkým pohybem lidí je také vhodné instalovat vzduchové clony nebo speciální dveře, které zamezí větrání tepla při vstupu do budovy. 

Čtěte také: 10 tipů, jak v zimě ušetřit ve firmě za energie

Možná, že ve své firmě využíváte řízené větrání s rekuperací nebo jinou vzduchotechniku. Nezapomínejte v takovém případě na pravidelnou údržbu. Kromě chybného nastavení regulace se totiž v praxi setkáváme i se špatnou údržbou. Typickým příkladem jsou zanesené filtry nebo nefunkční armatury. To vše zvyšuje spotřebu tepla a snižuje komfort pobytu v budově.

Nastavení teploty 

Jak jsme již podotkli, před topnou sezónou je vhodné nechat odborně zkontrolovat otopnou soustavu, zdroj tepla a případně vyčistit spalinové cesty. To sice už letos nestihnete, ale je to určitě dobrý tip pro příští topnou sezónu. Překontrolujte také nastavení správné topné křivky na ekvitermní regulaci, stejně tak i chod a nastavení termostatických ventilů. Kontrole podrobte i další prvky otopné soustavy. Velmi důležité je pochopitelně nastavení správné vytápěcí teploty a naprogramování zařazování topných útlumů podle provozu firmy. Jinak řečeno, nemá smysl vytápět na požadovanou teplotu prostory, kde se nevyskytují osoby. 

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

S tím souvisí i požadavek na vnitřní teplotu – ten se bude lišit u člověka, který celý den sedí a má minimum pohybu, od pracovníka, který se věnuje manuální činnosti. V některých případech je přitom vhodné nevytápět celý prostor, ale instalovat lokální vytápění (například ve větší dílně), případně využít vytápěnou buňku. 

Utěsněte, co se dá 

Určitě nechcete, aby vám teplo nekontrolovaně unikalo. Pokud nemáte prostředky na zateplení objektu nebo výměnu oken, zkuste se zaměřit alespoň na utěsnění různých škvír, kterými by utíkala energie. 

Samozřejmostí by mělo být zabránění zbytečným úniků tepla například poškozeným nebo chybějícím těsněním v okenním rámu, ve dveřích apod. Kromě toho, že díky netěsnostem ztrácíte teplo, podněcují různé skuliny i vznik nepříjemného průvanu (a ten zase negativně ovlivňuje tepelnou pohodu zaměstnanců). Na trhu je dostatek různých těsnění pro dveře a okna, takže není rozhodně problém izolaci poměrně levně vyřešit. 

Čtěte také: Šetříme na papíru. Co vše lze ve firmě dělat elektronicky?

Možná se teď zasmějete, ale se zabráněním úniku tepla souvisí i zavírání dveří. Naučte proto své pracovníky, aby při odchodu z kanceláře dveře opravdu zavírali (a to i v případě, že si jen odskočí na chvilku vyřídit „něco vedle“). 

Zateplení a systém vytápění 

Pokud budou i přes výše uvedená opatření vaše náklady na tepelnou energii vyšší, než byste si přáli, popřemýšlejte o investici do zlepšení tepelně-izolačních vlastností budovy. Na prvním místě by mělo být zateplení obálky budovy, včetně výměny nevyhovujících oken a dveří, stejně jako dodatečné zateplení stropů, nad kterými je nevytápění půda. 

Ke snížení nákladů na teplo může výrazně přispět i přechod na provozně levnější systém vytápění. Když například firma vytápí drahou elektrickou energií, obvykle se vyplatí přejít na vytápění zemním plynem nebo využít tepelné čerpadlo. Počáteční investice do tohoto druhu vytápění je sice vysoká, nicméně provozní náklady jsou nízké.

Autor článku

Jana Poncarová se tématu úspor a cen energií věnuje od roku 2008. Působila jako šéfredaktorka a redaktorka tištěných i online médií. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).