Hlavní navigace

Který podnikatelský účet je pro vás nejvhodnější? Nabízíme srovnání

1. 7. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Mít speciální účet k podnikání je dnes téměř nutností. Který vás bude stát nejméně? Porovnali jsme pro vás nabídku českých bank.

Ačkoli zřízení speciálního bankovního účtu pouze k podnikání nepodmiňuje žádná norma, takže člověk může pro účely podnikání využívat i klasický běžný osobní účet, jeho využívání je velmi časté. Zejména přesný přehled o platbách a jejich snadná dokumentace je hlavní výhodou hovořící pro jeho zřízení.

Čtěte také: Strašák jménem daňová kontrola. Seznamte se s ním krok po kroku

Vedle klasických bankovních služeb zahrnují banky do balíčků nabízených v rámci svých produktů i další služby. Nejčastěji se jedná o různé druhy pojištění (např. cestovní), které jsou většinou vázány k platební kartě. Dále se dá setkat s možností povoleného debetu nebo možností sjednání dalších běžných účtů zdarma (například pro zaměstnance). Běžný podnikatelský účet je rovněž často vstupenkou k získání úvěru.


Autor: www.isifa.com

 Mít speciální účet k podnikání je téměř nutností. 

Systém pojištění vkladů funguje pro podnikatele stejně jako pro běžné občany. Vklady jsou pojištěny na všech typech účtů a to automaticky ve chvíli, kdy klient uzavře smlouvu s bankou a vloží peníze na účet. V případě potřeby se náhrada poskytuje do stoprocentní výše vkladu s podmínkou maximální výše náhrady do 100 000 EUR na jednoho klienta v jedné bance. 

Mohlo by vás zaujmout: Kontrolní výkazy: bič na daňové podvodníky dopadne hlavně na čestné podnikatele

Srovnání běžných podnikatelských účtů

V následujícím přehledu jsme pro vás srovnali podnikatelské účty nabízené deseti bankovními domy v tuzemsku, z jejichž nabídky jsme vybrali produkty určené živnostníkům nebo malým podnikatelům. Základní podmínkou bylo, aby účet patřil v nabídce banky k nejlevnějším a obsahoval jen základní bankovní služby (od dalších nabízených služeb bylo při porovnání odhlédnuto). Produkty jsme srovnávali dle poplatků za tuzemský platební styk, dle poplatků za zahraniční platební styk pomocí SEPA europlateb (v obou případech se vždy jednalo o běžné platby zadané elektronicky), dle poplatků za výběry hotovosti z bankomatů a dle pravidelných fixních poplatků.

Komerční Banka

Za 169 Kč měsíčně získá klient v Komerční bance podnikatelský účet s názvem Profi účet. Za to (kromě základních služeb stejných pro všechny porovnávané účty) získá bez dalšího poplatku prvních deset tuzemských transakcí, další již jsou zpoplatněny 6 Kč. Poplatky za zahraniční platební styk jsou diferencovány dle částky transakce – hranici mezi nižší a vyšší částkou představuje 50 tisíc EUR. Za nižší částku poslanou pomocí SEPA europlatby zaplatí klient 195 Kč, za přijatou 145 Kč. Při vyšší platbě se poplatek vyšplhá až přes tisícikorunu. Výběry z vlastního bankomatu jsou zpoplatněny 9 Kč, zde však funguje systém, že za jednu platbu kartou u obchodníka získává klient jeden výběr zdarma. Výběry z cizích bankomatů jsou zpoplatněny vždy 39 Kč.

Mohlo by vás zajímat: Jak ušetřit až pětinu nákladů během pár minut? Nakupujte v e-aukcích

Equa bank

Měsíční poplatek za běžný podnikatelský účet u Equa bank je diferencován dle typu klienta – fyzická osoba podnikatel zaplatí 99 Kč, právnická osoba 149 Kč. Veškeré transakce domácího platebního styku jsou bez dalšího poplatku, stejně tak veškeré výběry hotovosti z jakýchkoli bankomatů. Poplatky ze zahraniční SEPA europlatby nejsou rozlišeny dle objemu transakcí, jako tomu je u většiny ostatních bank – klient za příchozí platbu zaplatí stokorunu, za odchozí platbu dvojnásobek.

mBank

Podnikatelský účet mBank patří v našem srovnání mezi horké favority. Za mKonto Business neplatí klient žádný pravidelný poplatek a od dalších poplatků jsou osvobozeny i všechny transakce domácího platebního styku. Zdarma jsou rovněž i SEPA europlatby. Zpoplatněny jsou tak pouze výběry hotovosti z bankomatů. Za jeden výběr hotovosti si banka účtuje 35 Kč, ale první tři výběry v měsíci však mohou být od poplatku osvobozeny, a to pokud klient provede platby kartou v určitém požadovaném objemu.

Čtěte také: Každý podnikatel na volné noze by měl blogovat. Vytváří si svou obchodní značku

ČSOB

Za měsíční poplatek 115 Kč získá klient ČSOB v rámci podnikatelského konta bez dalších poplatků deset odchozích plateb, pět příchozích plateb a pět výběrů hotovosti z vlastních bankomatů. Další transakce jsou zpoplatněny 3 Kč za odchozí platbu, respektive 6 Kč za příchozí platbu. Za nižší částku poslanou pomocí SEPA europlatby zaplatí člověk 250 Kč, za přijatou 150 Kč. Při vyšší platbě se poplatek počítá z objemu transakce, nepřevýší však tisícikorunu. Další výběry z vlastních bankomatů jsou zpoplatněny 6 Kč, za výběr z bankomatu jiné banky zaplatí klient 35 Kč.

FIO banka

Podnikatelský účet FIO banky je bez pravidelného měsíčního poplatku. Od poplatků jsou osvobozeny i veškeré transakce domácího platebního styku a poplatky za SEPA europlatby patří mezi nejnižší v nabídce – 50 Kč odchozí platba, 25 Kč příchozí platba. Deset výběrů z vlastních bankomatů je rovněž bez poplatku, další stojí 9 Kč. Dva výběry zdarma jsou rovněž z bankomatů jiné banky, v případě provedení plateb kartou určitého objemu může klient získat další tři výběry bez poplatku, jinak za každý další zaplatí 30 Kč.

LBBW

Německá LBBW si sice přímo neúčtuje žádný měsíční poplatek za vedení účtu, ten však nahrazuje diferencovaným poplatkem dle frekvence zasílání výpisu z účtu. Pro možnost srovnání jsme tak tento poplatek a poplatek za platební kartu sečetli a dostali jsme výslednou měsíční platbu 200 Kč v rámci konta Basic. Za ní má klient bez dalšího poplatku veškeré příchozí a odchozí platby v rámci banky. Odchozí platby mimo banku stojí 5 Kč. Poplatek za SEPA europlatbu nerozlišuje mezi příchozí a odchozí transakcí, které jsou vždy zpoplatněny 0,9 % z objemu (při dodržení podmínky minima 350 Kč a maxima 2200 Kč). Každý výběr z bankomatu je zpoplatněn 6,50 Kč.

Čtěte také: Novinka v zákoně. Povinné internetové stránky pro firmy. Kterých se to týká?

Unicredit Bank

Pravidelný poplatek za Konto pro podnikatele činí 119 Kč a klient má bez dalších poplatků prvních deset jakýchkoli tuzemských transakcí a neomezený počet výběrů z vlastních bankomatů. Další možností v podobné třídě je Business Konto 20, za které klient měsíčně zaplatí 279 Kč, avšak získá bez dalších poplatků dvacet transakcí a místo elektronické debetní karty získá kartu embosovanou. Ostatní podmínky jsou stejné. V rámci banky jsou příchozí platby bez poplatků, za odchozí platbu si banka účtuje 3 Kč. Příchozí i odchozí platby vně banky jsou zpoplatněny 6 Kč. Za SEPA europlatbu si banka účtuje 200 Kč za platbu příchozí a 250 Kč za platbu odchozí. Výběry z bankomatů jiné banky jsou zpoplatněny 30 Kč.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank nabízí zajímavý účet pro živnostníky, kteří za pravidelný měsíční poplatek 199 Kč získají v rámci účtu Živnost bez dalšího poplatku všechny transakce tuzemského platebního styku a neomezený počet výběrů hotovosti z bankomatů. Pro ostatní je další možností účet Business, za který se platí měsíčně 400 Kč (v případě měsíčního kreditního obratu 15 tisíc Kč a tří odchozích plateb jen 100 Kč) a rozdílem oproti předchozímu je, že od dalších poplatků je osvobozeno jen prvních dvacet transakcí tuzemského platebního styku, za každou další se platí 6 Kč. Pro oba účty platí stejné podmínky pro zahraniční SEPA europlatby. Nižší částka odchozí platby je za 220 Kč, přijatá za 200 Kč. Při vyšší platbě činí poplatek 1 % z objemu transakce při respektování minima 500 Kč (resp. 300 Kč) a maxima 1500 Kč (resp. 1200 Kč). 

Čtěte také: Nedaří se vám získat úvěr? Zkuste to se státní zárukou

CHP22 temata2

GE Money Bank

V rámci podnikatelského účtu Bronze klient za měsíční platbu 129 Kč získá 5 odchozích plateb zdarma. Dalších čtyřicet odchozích plateb může získat v balíčku za 100 Kč. Za odchozí platby je účtováno 6 Kč. Za nižší částku poslanou pomocí SEPA europlatby zaplatí člověk 220 Kč, za přijatou 100 Kč. Při vyšší platbě činí poplatek 1 % z objemu transakce při respektování minima 220 Kč (resp. 100 Kč) a maxima 1500 Kč (resp. 1000 Kč). Za výběr hotovosti z vlastního bankomatu je účtováno 15 Kč, výběr z bankomatu jiné banky stojí 40 Kč.

Česká spořitelna

Za podnikatelské konto Klasik zaplatí klient měsíčně 149 Kč a tím získá deset transakcí tuzemského platebního styku bez dalšího poplatku. Za další odchozí platby je účtován poplatek 2 Kč a za příchozí 5 Kč. V rámci zahraničních SEPA europlateb je účtován poplatek pouze za odchozí transakce, a to tak, že dvě platby nižší částky jsou za 30 Kč a další jsou za 220 Kč, poplatek za platbu vyšší částky činí 1 % z objemu transakce při respektování minima 220 Kč a maxima 1500 Kč. Za 29 Kč měsíčně získá klient neomezený počet výběrů z vlastních bankomatů banky, výběr z bankomatu jiné banky je zpoplatněn 40 Kč.

Autor článku

Autor se profesně věnuje financím a dokončuje studium na VŠE se zaměřením na bankovnictví, pojišťovnictví a daně v podnikání. Jeho zálibou je cestování po fotbalových stadionech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).