Hlavní navigace

Byznys ve vlastním rodinném domě? Splnit musíte hned několik podmínek

12. 10. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pokud chce podnikatel ušetřit za pronájem provozovny, může volit v případě volných prostorů i vlastní nemovitost. Jaké podmínky však pro provozovnu platí?

Podnikatel zvažuje, že by si otevřel provozovnu ve vlastním domě.

V našich odborných poradnách ho zajímalo, jaké jsou podmínky pro zřízení provozovny ve vlastní nemovitosti. Chce si vydělávat opravou hudebních nástrojů. 

4 kroky pro zřízení provozovny ve vlastním rodinném domě

Obecně lze podnikatelskou činnost vykonávat v prostorách, které jsou pro daný typ užívání schváleny (zkolaudovány) stavebním úřadem. Pokud prostory pro tento účel schváleny nejsou, je nutné provést jejich rekolaudaci. O rekolaudaci se žádá na příslušném stavebním úřadě. 

Čtěte také: Kde vzít peníze do začátku podnikání? Máme přehled programů a dotací

Pro účely stavebního řízení je nutné obstarat závazné stanovisko hygienické stanice, která musí obsahovat náležitosti popsané v následujícím dokumentu.

Dále je nutné obstarat souhlas hasičského záchranného sboru příslušného kraje. Hasičský sbor provede kontrolu prostor za účelem jejich schválení z hlediska požární bezpečnosti. 

Čtěte také: Je nutné u eshopu vytvářet i obchodní podmínky pro právnické osoby?

Pro ověření, zda dané prostory budou vyžadovat kolaudaci na zamýšlený účel, doporučuji toto konzultovat přímo na příslušném stavebním úřadem, neboť nutné náležitosti se mohou lišit podle okolností konkrétního případu.

Provozovnu je nutné při zahájení podnikání nutné nahlásit také na živnostenském úřadě.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).