Hlavní navigace

Ceny obědů vycházejí v běžné restauraci průměrně na 200 Kč. Nejdražší je Ostrava

19. 9. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Dražší obědy v Česku, konec otravným telefonátům s marketingovou nabídkou a konec nekalým praktikám „energošmejdů". Takový byl tento týden.

Podle rozsáhlého průzkumu, který provedl server Podnikatel.cz, se průměrná cena obědů zvýšila na 184 korun, přičemž cena hlavního chodu vychází na 128 korun. Nejvíce zaplatíte za běžný oběd v Ostravě, tam se může cena obědu v běžné restauraci vyšplhat i na více než 300 korun. Více v souhrnném článku

„Energošmejdi“ brzy skončí

Poslanecká sněmovna schválila novelu energetického zákona, která má výrazně posílit práva spotřebitelů. Novela je reakcí na praktiky takzvaných energetických šmejdů. Novela zabrání nekalým praktikám, kdy například bude možné snadněji zabránit automatickému prodloužení smlouvy. Navíc smlouva na dobu určitou by měla trvat maximálně 36 měsíců, poté by se změnila na smlouvu s dobou neurčitou, kterou lze jednodušeji vypovědět.

Už žádné otravné volání s nabídkami

Parlament také stihl schválit novelu, která mimo jiné zavádí přísnější pravidla pro telemarketing. Na rozdíl od dosavadního přístupu, kdy účastník musel vyjádřit, že si nepřeje být kontaktován, se aktivita přenese na ty účastníky, kteří o tento typ komunikace stojí. V překladu to znamená, že kontaktovat účastníka bude možné jen tehdy, pokud společnost, která volá, ho má uvedeného v seznamu s informací, že si účastník výslovně přeje být kontaktován za účelem telemarketingu. Tím končí volání s nabídkou na základě náhodně vygenerovaného telefonního čísla.

Nové zaměstnance raději testovat

Firmy by měly testovat nové zaměstnance, doporučuje hlavní hygienička. Ta také doporučuje, aby se firmy samy angažovaly a testovaly zaměstnance, kteří se vrací ze zahraničí. Řada firem tak činí, aniž by vyčkávaly na apel.

MM balicek

Home Office se možná dostane do zákona

Ve hře je možnost pracovat z domova na žádost zaměstnance. To je pouze jedna ze zvažovaných variant změn zákoníku práce. Práce na home-office je čím dál častěji využívána. Čeká ji tak nová právní úprava. Zákoník práce totiž v současné době práci z domova vůbec neřeší.

Pozor na podvodníky vydávající se za ČSSZ

Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje na nekalé praktiky jisté společnosti, která prostřednictvím dopisu nabízí klientům „analýzu a přepočet starobního důchodu“. V textu uvádí, že spolupracuje právě se sociální správou a je jí pověřena k oslovení vybrané skupiny klientů. Jedná se o společnost Pojar. Česká správa sociálního zabezpečení upozorňuje, že k výkonu své agendy nikdy nevyužívá služeb třetích stran a s klienty komunikuje výhradně napřímo.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).