Hlavní navigace

Česko najede na kurzarbeit. Schvalovat ho firmám bude sama vláda

3. 11. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Na jaře příštího roku budou první firmy žádat o přechod na kurzarbeit. Vláda dnes schválila návrh zákona, který jim to umožní.

Po několika letech dohadů a odkladů česká republika zavede takzvaný kurzarbeit. Má to pomoci firmám, které se dostanou do potíží a musely by propouštět své zaměstnance. Kurzarbeit v podstatě znamená, že firma na určitou část měsíce uvolní zaměstnance z práce a nedá mu za to proporcionální část mzdy. Za to pracovník dostane vyrovnání od státu. Jak dnes schválila vláda Bohuslava Sobotky, zaměstnanci budou dostávat 70 % svého průměrného platu. 50 % jim bude platit zaměstnavatel, zbylých 20 % dodá stát. Je to důležité pro firmy, které díky tomu udrží kvalifikované zaměstnance. A je to výhodné i pro zaměstnance jako takové, protože je mnohem lepší chodit do práce než být registrován jako nezaměstnaný, říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Na kurzarbeitu ale vydělá i stá, protože náklady na doplatek 20 % mzdy budou nižší než náklady vynaložené na člověka registrovaného na úřadu práce. Novinka by mohla začít platit na jaře příštího roku.Otázkou je, jak rychle budou firmy schopné na kurzarbeit přejít. O žádosti o podporu každé z nich totiž bude rozhodovat přímo vládní kabinet. Toto je podmínka, kterou si prosadil ministr financí Andrej Babiš, mimochodem odpůrce kurzarbeitu. Server Podnikatel.cz o jeho vztahu ke státní podpoře psal v článku Kurzarbeit může narazit na Babiše. Příspěvky firmám v krizi odmítáPokud žádost projde vládou, bude už s firmou další záležitosti řešit příslušný úřad práce. Ministryně Michaela Marksová se přitom nedomnívá, že by toto kolečko mělo být nějakou zvláštní byrokratickou překážkou. 

Dále čtěte: Ať se vám zaměstnanci raději vzdělávají, než aby byli na pracákuPříspěvek při částečné zaměstnanosti dostane nová pravidla

Zaměstnavatelé mají kurzarbeit čerpat maximálně půl roku, následně by bylo možné státní podporu prodloužit o dalších šest měsíců. Nárok na čerpání by prokazovali čestným prohlášením. Kurzarbeit už se osvědčil v sousedních státech. Dobré zkušenosti s ním mají Němci i Rakušané. Podle svých příznivců bojuje s vysokou nezaměstnaností, což je problém dotýkající se každé vlády. Kurzarbeit, jinými slovy zkrácení pracovního úvazku, upravuje i evropská legislativa.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).