Hlavní navigace

Co podnikatele čeká v roce 2012? Víme, jak se připravit na případné problémy

20. 12. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 258398
Rok 2012 zřejmě opět přidělá vrásky podnikatelům. Každá krize však s sebou přináší i příležitosti, firmy by se proto neměly bát expanze.

V příštím roce nebudou mít podnikatelé podle všeho na růžích ustláno. Odborníci očekávají pokles poptávky a těžší shánění kvalifikovaných pracovníků. Na náladě firmám nepřidá ani zvýšení daní a cen. Ekonomové proto doporučují udělat si rezervy a nebát se v případě vlastní stability investic a expanze.

Pokles poptávky po zboží

Před týdnem se již druhá významná tuzemská banka přiklonila k názoru, že v roce 2012 poklesne české HDP. Podle prognózy České spořitelny se příští rok česká ekonomika sníží o 0,4 procenta. Už na konci listopadu vydala ještě pesimističtější odhad Raiffeisenbank, která počítá v roce 2012 s propadem HDP o 1,2 procenta. Přestože z pravidelného průzkumu ministerstva financí u 17 tuzemských finančních institucí stále ještě vychází, že ekonomika poroste v průměru o 0,8 procenta, odhady se neustále zhoršují a pokles hospodářství je podle ekonomů poměrně pravděpodobný. 

Už letos se Česká republika potýká s velmi slabou domácí poptávkou a jediný faktor, který zatím udržuje naši ekonomiku v černých číslech, je poptávka ze zahraničí. Je možné, že se naše ekonomika dostane dokonce do recese. Proto by se firmy měly připravit na snižování poptávky. Je to ale poměrně selektivní, protože existují odvětví, ve kterých krize příliš znát není, uvedl serveru Podnikatel.cz Petr Gapko, analytik GE Money Bank.

Vyšší daně a ceny postihnou všechny

Od nového roku se zvýší některé daně. Nejvíce skloňovanou změnou je v této oblasti navýšení snížené sazby DPH na 14 procent. V roce 2013 by se pak obě sazby DPH měly sjednotit na 17,5 procenta­.Vládní koalice však zvažuje, že by ke sjednocení mohlo dojít na vyšší úrovni, a to dokonce již v příštím roce. Jak uvedl nedávno ministr financí Miroslav Kalousek, jasněji by mělo být konci ledna 2012. Přestože v mnoha odvětvích podnikatelé přenesou vyšší DPH do cen, v některých oborech to nepůjde a dolů klesnou marže. V příštích dvanácti měsících musí podnikatelé navíc počítat s vyššími cenami, které kromě DPH vzrostou i kvůli růstu cen potravin a komodit na světových trzích. Čtěte více: 5 zapeklitých otázek kolem DPH, které vás zajímají

Nejde ale jen o DPH. Řadě podnikatelů se příští rok rovněž zvýší daň z nemovitostí. Jak zjistil server Podnikatel.cz, až pětina okresních měst zvýší pro příští rok koeficienty, ze kterých se daň počítá. Většinou tak města učinila pomocí zavedení místního koeficientu. Místní koeficient zvýšila pro příští rok například Kolín, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Louny, Most, Rychnov nad Kněžnou, Chrudim, Havlíčkův Brod, Znojmo a Uherské Hradiště. Čtěte více: Pětina okresních měst zvýší daň z nemovitostí, přinášíme jejich komplexní tabulku

Najít kvalifikované pracovníky nebude jednoduché

Protože se hospodářský růst příští rok přinejlepším zpomalí, dojde podle ekonomů ke zvýšení nezaměstnanosti a boji o “kvalitní” zaměstnance. Firmy se tak budou ještě více potýkat s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Nárůst nezaměstnanosti pak firmám neusnadní nábor potřebných kvalifikovaných odborníků, protože do důchodu odcházejí starší početně silné ročníky a kvůli demografickému poklesu je nemá kdo nahradit, vysvětlil pro server Podnikatel.cz Petr Kopáček, tiskový mluvčí Hospodářské komory ČR.

Už letos přitom firmy zaznamenávaly v řadě oborů nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců., nejvíce na pozice programátorů, testerů a analytiků. Podle společnosti Robert Half, která se zabývá personalistikou, bude rok 2012 charakte­ristický i změnami, které s sebou přinese novela zákoníku práce. V novém roce proto firma Robert Half očekává i nadále nedostatek kvalifikovaných pracovníků, a to ve všech oborech. Zároveň s tím zřejmě nedojde ke zvýšení nově otevíraných pracovních pozic v porovnání s letošním rokem. Čtěte více: Na trhu je a nadále bude nedostatek specialistů

E-shopy by krize postihnout neměla

Z jednotlivých odvětví bude příští rok zřejmě nejtěžší opět pro stavebnictví, které se v problémech potácí již několik let. Stavebnictví totiž těžce zasáhl pokles stavební aktivity, pád cen nemovitostí a výrazná redukce investic vlády. Moc dobře si podle odborníků nepovede ani velkoobchod. Ohroženo krizí bude také potravinářství, i když se strojírenství, a speciálně automobilovému průmyslu, daří stále výjimečně dobře, jeho vysoká závislost na odbytu v západní Evropě činí tyto obory značně zranitelné, doplnil Petr Kopáček.

Hůře by si naopak neměli vést zemědělci a také u internetového podnikání se pokles nepočítá. Jak totiž upozorňují odborníci, pro některé firmy může jít o rok příležitostí.Třeba Petr Kopáček tvrdí, že český firemní sektor je obecně v dobré kondici a zdravé české firmy tak mají možnost expandovat na úkor jejich konkurentů z dalších evropských států, které jsou ve velkých problémech. Pokud je firma finančně silná, může být rok 2012 vhodný pro investice do vybavení, dodal analytik Petr Gapko. Čtěte také: Vánoční tržby e-shopů dosáhnou až 15 miliard korun

Pozor na růst jednotkových nákladů práce

Aby podnikatelé co nejvíce eliminovali rizika, měli by učinit několik zásadních opatření. Především si musí zajistit dostatek finančních prostředků – rezervy, aby dokázali pokrýt výpadek poptávky. Odborníci doporučují nepouštět se do zvyšování mezd svých zaměstnanců o více, než vzrostla produktivita práce. Právě neúměrně rostoucí mzdy, respektive jednotkové náklady práce (ukazují změnu mzdových nákladů vůči změně produktivity práce), snižují tuzemským firmám konkurenceschop­nost. Ty firmy, kde tenhle ukazatel delší dobu roste, budou brzo nekonkurences­chopné, domnívá Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.

Zdroj: OECD

školení účto leden 23 Kučerová

Zdroj: OECD

Jestliže se firmě daří dobře, měla by zvážit, zda nebude krize ideálním časem pro expanzi na trhu. České firmy by také určitě měly hledat exportní příležitosti mimo evropské země. Odborníci rovněž radí diverzifikovat své trhy a odběratele a připravit si různé krizové scénáře. Podle Aleše Michla nebude čas honit se za vším a podnikatelé by hlavně měli začít myslet více i na delší dobu dopředu.  Lídři v Asii většinou myslí na 10 až 15 let dopředu, konkurenční výhoda proti Evropanům. Když šéf McKinsey Dominic Barton mluvil s korejským prezidentem Lee Myung-bakem, chtěl po něm pomoct se zpracováním vize pro příštích 60 let, uzavřel Michl.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).